„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

2018-04-30

Z okazji święta 34 Pułku Piechoty przypadającego na 8 maja a obchodzonego w naszym mieście w tym roku dnia 6 maja, Prezydent Miasta i Miejska Biblioteka Publiczna chcą zaprezentować swoim Czytelnikom wyjątkową książkę, poświęconą historii garnizonu stacjonującego w Białej Podlaskiej.

Po wielu latach zaborów, kiedy Polacy znów odzyskali niepodległość i mogli swobodnie pielęgnować swoje tradycje,  wielką czcią i zaufaniem obdarzano żołnierzy pułku. Dzięki waleczności i ogromnemu patriotyzmowi walczących o wolność Ojczyzny, możemy dziś cieszyć się obecnością na mapie świata. Dlatego nie powinniśmy zapominać o Ich bohaterstwie i przelanej krwi. W książce znajdziemy opisy bitew pułku z Niemcami i Ich bohaterską postawę  w wojnie polsko – sowieckiej. Żołnierze 34 pułku piechoty wnieśli ogromny wkład w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny naszego miasta. Dzięki Nim Biała Podlaska zyskała nowe drogi i most na Krznie. Garnizon brał czynny udział w akcjach na rzecz dożywiania dzieci w mieście i  walki z analfabetyzmem, a także w propagowaniu tężyzny fizycznej.   

Książka dr. Pawła Borka Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Z dziejów 34 pułku piechoty 1918 – 1939 przybliża nam - wolnym Polakom - drogę do Niepodległości Polski. Oprócz dziejów pułku, w książce znajdują się fotografie, ukazujące życie stacjonujących w Białej żołnierzy. 

Książka jest hołdem złożonym Żołnierzom 34 pułku piechoty w 100 - lecie odzyskania Niepodległości.

Można ją będzie zakupić podczas trwania miejskich obchodów święta 34 pułku piechoty,     przy stoisku Informacji Turystycznej na Placu Wolności od godz. 12.00.        

 

 

 

Opublikowane przez: Administrator