„Prowadź swój pług przez kości umarłych” – spotkanie DKK 8 maja 2017 r.

2017-05-10

Autorką omawianej książki jest Olga Tokarczuk, której nie trzeba rekomendować naszym czytelnikom. Wystarczy wspomnieć Nagrodę Literacką Nike w 2008 r. za „Biegunów” i w 2015 r. za „Księgi Jakubowe” oraz nagrody czytelników: „Prawiek i inne czasy”  w 1997 r., „Dom dzienny, dom nocny” w 1999 r., „Gra na wielu bębenkach” w 2002 r.

Tytuł książki jest cytatem z Wiliama Blake’a uwielbionego poety głównej bohaterki. To właśnie jego poglądy służą pani Duszejko za dekalog życiowy i chciałaby bardzo poukładać świat wokół siebie według tej filozofii. Niestety mentalność ludzi XXI wieku nie przystaje do mistycznego wyobrażenia świata w którym króluje wieczna wolność i dobro.

Człowiek w swym zapędzie do władania wszystkim uzurpuje sobie prawo do bycia ponad innymi istotami. To on decyduje o życiu zwierząt i roślin, zasłaniając się działaniem według prawa.

Za zło jej wyrządzone w końcu przyroda bierze odwet. W Kotlinie Kłodzkiej w dziwnych okolicznościach giną kolejno zapaleni myśliwi, piastujący często ważne funkcje w życiu lokalnej społeczności. Zaskakujące jest rozwiązanie zadkowych śmierci tych ludzi.

Wszystkim uczestnikom dyskusji przypadła do gustu powieść Olgi Tokarczuk. Czyta się ją jak książkę sensacyjną a dodatkowym atutem jest  tło przepięknej przyrody oraz realiów życia w niewielkiej wsi rozrzuconej w pobliżu czeskiej granicy.

Niektórzy mieli okazję obejrzeć film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, nakręcony na podstawie tej książki. Podzielili się swoimi wrażeniami: świetna obsada, fabuła filmu wierna treści książki, niesamowicie „grała” przyroda.

Zachęcamy do czytania powieści i opowiadań Olgi Tokarczuk. Szeroki wybór znajduje się w MBP oraz filiach. „Dom dzienny, dom nocny” i „Prawiek i inne czasy” dostępne są w Barwnej w postaci audiobooka.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 12 czerwca a porozmawiamy o twórczości Katarzyny Tubylewicz.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.