„Skaza” Magdaleny Tulli tematem dyskusji na czerwcowym spotkaniu DKK

2018-06-22

Wszyscy uczestnicy dyskusji stwierdzili, że jest to proza wyjątkowa. Zarówno ze względu na swą konstrukcję - brak dialogów, narrator wcielający się w wielu bohaterów, świetny język – bardzo metaforyczny, trafiający w sedno, niezwykła scenografia niemal wymalowana przed oczami czytelnika. Wyjątkowość książki to też jej treść, a raczej przesłanie do czytających. W trakcie przedstawienia historyjek, które jedne przechodzą w inne i kolejne a każda jest narysowana dosadną kreską, w najbardziej trafny sposób nazywa emocje i ludzkie żądze, pragnienie władzy i lepszego trochę życia niż to, które jest nam dane. Dążymy do tego korzystając z okazji, nie bacząc czy komuś nie dzieje się krzywda, wręcz poniżając tych, którzy wcześniej nie byli dla nas łaskawi.

Autorka pokazuje też powszechnie negatywny stosunek do inności. Nie lubimy obcych i najlepiej jakby sobie poszli gdzie indziej. Zagrażają naszej stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa.  To jest kwintesencja psychologii ludzkości, taki jest świat, w którym do władzy dochodzą kelnerzy!

A Ameryka? Czy o takiej Ameryce marzymy jaką daje bohaterom autorka „Skazy”?

Magdalena Tulli, pisarka i tłumaczka, ur. w 1955 r. Debiutowała w wieku 40. lat powieścią „Sny i kamienie”. Pięć jej książek znalazło się w finale Literackiej Nagrody Nike: W Czerwieni (1999), Tryby (2004), Skaza (2007), Włoskie szpilki ( 2012), Szum (2015). W 2012 r. powieść „Włoskie szpilki” uhonorowano Literacką Nagrodą Gdynia i Literacką Nagrodą Gryfia. Magdalena Tulli jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy polskich.

Zapraszamy na spotkanie DKK 9 lipca. Porozmawiamy o książkach Michela Houellebecqa „Cząstki elementarne” i „Uległość”

 

Opublikowane przez: Administrator