„Sunset Limited” – powieść w formie dramatu.

2018-05-10

Uczestnicy majowego spotkania klubu dyskusyjnego zgodnie stwierdzili, że to raczej dramat a nie powieść. Akcja książki Cormaca McCarthyego to rozmowa dwóch mężczyzn – Białego i Czarnego. W trakcie tej rozmowy czytelnik dowiaduje się, jakie były okoliczności spotkania się bohaterów. Biały to niedoszły samobójca, którego Czarny uchronił przed śmiercią pod rozpędzonym pociągiem Sunset Limited. Czarny stara się przywrócić Białemu chęć życia. Opowiada mu swoją historię, mówi o nawróceniu i sile wiary, która nadaje sens jego życiu. Argument wiary
a tym bardziej raju po śmierci nie trafia do Białego, pragnie on, bowiem nicości.

Niewątpliwie książka jest bardzo wciągająca, można ją czytać kilka razy z rzędu. Błyskotliwe wypowiedzi bohaterów, filozoficzne prawdy o życiu ludzkim, o wartościach, moralności, o potrzebie obcowania z kulturą i z drugim człowiekiem i wreszcie o trudzie istnienia, który dla jednych są oczywistą radością a dla innych bezsensem. 

Dyskutujący doszli do wniosku, że z kondycją psychiczną Białego jest jednak coś nie tak. Może ma osobowość skłonną do depresji? Może nie spotkał w życiu osoby, na której bardzo by mu zależało? Czy mimo wszystko po wyjściu z domu Czarnego rzuci się pod pociąg? Zdania dyskutujących były podzielone.

Cormac McCarthy, amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest autorem m.in. książek „Droga” (Nagroda Pulitzera w 2007 r.), „W ciemność”, „Krwawy południk”, „Przeprawa”, „Rącze konie” (National Book Award w 1992 r.), „Dziecię boże”, „Strażnik sadu”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Jest wymieniany, jako jeden z najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Podejmuje w swej twórczości różne problemy od codziennych spraw po ponadczasowe problemy ludzkości.  Kilka jego powieści zekranizowano.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 4 czerwca, porozmawiamy o „Skazie” Magdaleny Tulli.

Z A P R A S Z A M Y !

Opublikowane przez: Administrator