„Trociny” Krzysztofa Vargi na spotkaniu DKK

2017-04-12

Radykalny pamflet na współczesność

Książka podobała się wszystkim uczestnikom dyskusji, wręcz prześcigaliśmy się w cytowaniu śmiesznych, dosadnych fragmentów jakże trafnie oddających nasze narodowe przywary, ułomności naszej rzeczywistości, przedstawione oczywiście w sposób przerysowany i karykaturalny.

Główny bohater powieści to człowiek pięćdziesięcioletni, pracujący w jednej z warszawskich korporacji jako komiwojażer. Czytelnik zastaje go w zatrzymanym w szczerym polu pociągu relacji Warszawa-Wrocław, sfrustrowanego, wściekłego i nie oszczędzającego nikogo i niczego w naszej polskiej rzeczywistości. Począwszy od współpasażerów, pracowników PKP, kolegów z pracy, poprzez rodzinę, do ogółu społeczeństwa i wszystkiego co składa się na tę całą beznadziejną sytuację. Nie oszczędza kultury, religii, mediów, żadnej instytucji, nawet widoki za oknem przywołują wspomnienia z lat nieszczęśliwego dzieciństwa gdy zmuszany był  przez ojca do wyjazdów w znienawidzone okolice do rodziny, do której czuł nieustające obrzydzenie.  

To nagromadzenie złych emocji, tej monstrualnej nienawiści do świata w jednej postaci, skłania do głębszej refleksji nad głupotą i bezmyślnością, nad wszechobecną hipokryzją, zawiścią i cynizmem wypełniającymi jak trociny duszę głównego bohatera ale czyż nie są istotą świata społecznego?

Zachęcamy do przeczytania powieści „Trociny” Krzysztofa Vargi i zmierzenia się z podejmowanymi w niej problemami.

Inne tytuły dostępne w MBP: „Chłopaki nie płaczą „(1996), „Tequila” (2001), „Karolina” (2001), „Nagrobek z lastryko” (2007), „Gulasz z Turula” (2008), „Aleja Niepodległości” (2010), „Polska Mistrzem Polski” (2012), „Czardasz z mangalicą” ( 2014), „Masakra” (2015), „Langosz w jurcie” (2016).

„Tequila”, „Nagrobek z lastryko” i „Gulasz z turula” znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy 8 maja a tematem dyskusji będzie powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.