2018-04-25

Ostatnie spotkanie klubu dyskusyjnego poświęcone było twórczości Kazuo Ishiguro,  brytyjskiego pisarza urodzonego w 1954 r. w Nagasaki (Japonia). W 1960 r. jako pięcioletnie dziecko  wyjechał z Nagasaki wraz z rodzicami i zamieszkał na stałe w Anglii. Po uzyskaniu gruntownego wykształcenia – na uniwersytetach Kent i East Anglia – zajmuje się pisaniem powieści i scenariuszy filmowych. Dał się poznać jako wielbiciel jazzu, napisał nawet kilka tekstów piosenek. Jego pisarstwo entuzjastycznie przyjęte przez krytyków, nagradzano najbardziej prestiżowymi brytyjskimi nagrodami literackimi. Za powieść „Okruchy dnia” (1989) autor otrzymał Nagrodę Bookera. Zekranizowana cztery lata później przez Jamesa Ivory przyniosła autorowi dużą popularność. Sukcesem okazała się też inna zekranizowana powieść „Nie opuszczaj mnie” (2005), nominowana do Nagrody Bookera. Za zasługi dla literatury odznaczono go w 1995 r. Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2017 r. został laureatem Nagrody Nobla za całokształt twórczości.

2018-04-25

Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedziła grupa 5-6 –latków z Przedszkola Samorządowego nr 14, aby porozmawiać o dinozaurach. Z przyjemnością podyskutowaliśmy z przedszkolakami na temat tych działających na wyobraźnię zwierząt. Dzieciaki zainteresowane były zarówno niewiele większym od kury kompsognatem jak też brachiozaurem, któremu wzrost pozwalałby w dzisiejszych czasach zajrzeć na dach czteropiętrowego budynku. Dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, czy składały jaja, czy umiały pływać i co się z nimi stało. Obejrzały przygotowane dla nich książki, a mamy ich całkiem dużo.

2018-04-23

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zapraszają wszystkich miłośników regionu na spotkanie z historykiem dr. hab. Dorotą Weredą, które odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. o godzinie 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wykładu na temat Bazylianie bialscy.

2018-04-19

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na spotkanie               z bialczanką, autorką humorystycznych wierszy dla dzieci, młodzieży i dorosłych Panią Izabelą Kłusek, które odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 17.00. W 2013 roku Pani Izabela wydała tomik pod nazwą „Takie tam do śmiechu”. W 2017 roku została laureatką Wojewódzkiego konkursu „XVIII Jesienny Międzypokoleniowy Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów”.  Swoją twórczością i lekkością pióra zachwyca słuchaczy już od sześciu lat

2018-04-11

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na promocję książki Romana Laszuka Kobiece oblicze piłki nożnej w AZS PSW Biała Podlaska,wydanej przez Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej ul. Warszawska 12 a (I piętro).