Charytatywny Kiermasz Książki na Narodowym Czytaniu

2018-09-10

Charytatywny Kiermasz Książek towarzyszył tegorocznemu Narodowemu Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Ogromne zainteresowanie udowodniło, że nasza akcja cieszy się niesłabnącą popularnością. W zaledwie trzy godziny udało nam się sprzedać około 400 książek na kwotę 578 złotych.

Warto przypomnieć, że w założeniu kiermasz miał być jednorazową inicjatywą, będąca elementem składowym programu VII Bialskiego Festiwalu Okołoliterackiego, jednak zainteresowanie i entuzjazm jakie wzbudził oraz liczne pytania o kolejne jego edycje spowodowały, że kontynuujemy tę akcję do dziś. Od początku istnienia Kiermasz towarzyszył odbywającym się w Parku Radziwiłłowskim imprezom plenerowym. Sprzedaż książek organizowana była również w okresie letnim na Placu Wolności w trakcie Jarmarków Czwartkowych. Od 6 grudnia 2017 roku, wychodząc naprzeciw naszym Czytelnikom, Charytatywny Kiermasz Książek na stałe zagościł w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od początku działalności czyli od 2015 roku przekazaliśmy już na rzecz Bialskiego Schroniska Azyl” kwotę 12235,35 zł. W tym roku zebraliśmy 4896 złotych i mamy nadzieję, że to nie koniec dobrej passy i dalej będziemy mogli wspierać Bialskie Schronisko. Dzięki nieocenionej pomocy naszych Czytelników udaje nam się gromadzić bardzo ciekawe tytuły. Ofiarowywane nam egzemplarze, są w różnym stanie: od zadbanych nowości wydawniczych, po 30 - 60 letnie „zaczytane”, niemniej jednak są to przyciągające uwagę wydania. Tematyka przekazywanych nam pozycji jest równie różnorodna; począwszy od bajek i opowiadań dla dzieci, lektur i pomocnych w nauce repetytoriów, słowników, poradników, po szeroki wachlarz literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych. Konkludując każdy, niezależnie od wieku i preferencji czytelniczych może znaleźć interesującą pozycję dla siebie. Ważnym aspektem pracy bibliotekarza jest promowanie czytelnictwa. Dlatego też, z satysfakcją obserwujemy rosnące zainteresowanie kiermaszem i autentyczną radość z kupowanych książek. Istotny jest dla nas również fakt, iż na kiermasz przychodzą nie tylko dorośli, ale i rodziny z dziećmi. Przy czym młodzi czytelnicy nie są biernymi obserwatorami, ale aktywnie szukają lektur dla siebie, co przy niestabilnym poziomie czytelnictwa jest budującą prognozą na przyszłość. Jesteśmy dumni, że Charytatywny Kiermasz Książek jest akcją tak popularną, docenianą, chętnie wspieraną i identyfikowaną z Miejską Biblioteką Publiczną.