DKK 11 września - o literaturze szwedzkiej…

2017-09-12

Okazało się, że najbardziej znanym naszym czytelnikom przedstawicielem współczesnej literatury szwedzkiej jest Henning Mankell i to jego powieści zdominowały ostatnie spotkanie Klubu Dyskusyjnego.

Autor znany jest polskim czytelnikom jako mistrz kryminału ale na spotkaniu rozmawialiśmy o „Włoskich butach” i kontynuacji pt. „Szwedzkie kalosze” należących do nurtu literatury obyczajowej z zabarwieniem psychologicznym.

Bohaterem powieści jest emerytowany chirurg, który zaszył się na jednej z wysepek na morzu Bałtyckim, po tym jak popełnił błąd w sztuce lekarskiej amputując pacjentce zdrową rękę.

Zamykając się z dala od ludzi, Frederick Welin miał chyba nadzieję zamknąć się na wszelkie emocje towarzyszące człowiekowi w życiu. Pojawienie się na wyspie kobiety, którą kochał i zostawił bez słowa przed czterdziestoma laty, wprowadza w jego szarą codzienność duży zamęt. Główny bohater próbuje bronić się przed powracającymi wspomnieniami wydarzeń i decyzji, które miały wpływ na jego życie, ale nie udaje mu się to. Czuje, że musi  powrócić do ludzi, zakończyć pewne sprawy, nawiązać jakieś relacje, bo człowiek nie jest stworzony do życia w samotności.

Jest to powieść o codziennych radościach wynikających z bliskości drugiego człowieka, ale także o bólu i cierpieniu, które niestety są wpisane w ludzki los, wreszcie o starości, samotności i nieuniknionej śmierci. Mimo to książka napawa optymizmem. Nie wszystko da się naprawić, ale zawsze  można zbudować coś nowego.

Henning Mankell – ur. 3 lutego 1948 r. w Sztokholmie, zm. 5 października 2015 r. w Goteborgu. Szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser i autor sztuk teatralnych. Mieszkał na zmianę w Szwecji i Mozambiku.

Zapraszamy na następne spotkanie Klubu 16 października 2017 r. Porozmawiamy o powieściach Richarda Flanagana.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.