Dyskusyjny Klub Książki o „Martwej Dolinie” Franka Westermana

2017-07-24

Frank Westerman – holenderski pisarz, dziennikarz, fotoreporter, korespondent zagraniczny. W Polsce ukazały się dotąd cztery książki jego autorstwa: „Inżynierowie dusz”, „Ararat”, „Czysta biała rasa” i omawiana na ostatnim spotkaniu DKK „Martwa Dolina”.

Reportaż nawiązuje do tragedii jaka zdarzyła się 21 sierpnia w 1986 r. w Kamerunie, w dolinie nad jeziorem Nyos, gdzie zamarło wszelkie życie. Mieszkańcy  oraz ich dobytek a także dzikie zwierzęta będące w okolicy udusili się oparami pochodzącymi prawdopodobnie z jeziora.  Hipotetyczne przyczyny tej tragedii nigdy nie zostały udowodnione naukowo, chociaż zjechali się naukowcy z całego świata.

25 lat po zdarzeniu powraca tam Frank Westerman i efektem tej podróży jest książka, w której na początku śledzimy poczynania naukowców, następnie analizę spojrzenia na zdarzenie przez osoby mające wpływ na opinię publiczną. W trzeciej części reportażu autor przytacza wypowiedzi ludzi z okolicy, tych co jeszcze pamiętali tamte wydarzenia, bądź znają je z opowieści. Dowiadujemy się dużo o samych Kameruńczykach o ich historii, zwyczajach, wierzeniach. Autor pokazuje jak przetwarzają fakty w swojej świadomości i tłumaczą to co niezrozumiałe. Bezradni wobec tragedii, snują opowieści i zmyślenia - tak tworzą się mity.

Pisarz mówi o czymś bardzo uniwersalnym, o bardzo ludzkiej potrzebie zrozumienia i uporządkowania tego co niewytłumaczalne, przerażające i bezsensowne. Bezradność wobec faktu objawia się tworzeniem alternatywnych historii mających dać poczucie bezpieczeństwa.

Uczestnicy dyskusji przytoczyli mnóstwo zdarzeń i historii, które z upływem czasu żyją własnym życiem. Przywołali nazwiska mistrzów reportażu, którzy opisywali wydarzenia przez pryzmat własnych emocji i poglądów, co nie dyskryminowało ich tekstów jako niepotrzebne i bezwartościowe. Czytamy je chętnie może dlatego aby poznać inny punkt widzenia?

Zapraszamy na spotkanie DKK 11 września. Tematem rozmów będzie współczesna literatura szwedzka.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.