Festiwal Dziedzictwa Narodowego- Wieczór literacki

2018-10-01

W ramach I Festiwalu Dziedzictwa Narodowego, 27 września, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej miał miejsce wyjątkowy wieczór poetycki "Sto najlepszych polskich utworów literackich na 100-lecie odzyskania niepodległości". Przybyli na spotkanie mieszkańcy miasta wysłuchali poezji śpiewanej, czytanej oraz fragmentów prozy klasyków polskiej literatury. Była w nich miłość, śmierć i bohaterstwo.

Wieczór rozpoczął się piosenką "Wieża samotności" w wykonaniu Jakuba Maryńczaka z Klubu Literackiego Żółte Dzioby, prowadzonego przez Agnieszkę Lubaszewską, instruktora Bialskiego Centrum Kultury. Młody artysta śpiewał ponadto utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Ocalić od zapomnienia" i "Znów wędrujemy" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego koleżanki z Klubu prezentowały wiersze.  Julia Flisińska przedstawiła "Melodię" Juliana Tuwima oraz "Kot w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej. Alicja Ochrymiuk przygotowała wiersz "Tak mało" Czesława Miłosza, Kuba Dziem utwór "Człowiek" ks. Jana Twardowskiego, a Daria Kulpa "Być niezauważonym" tegoż autora.Poezję przeplatała proza. Beata Zacharuk, redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego i jednocześnie prowadząca to spotkanie, przeczytała fragment "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Małgorzata Brodowska zaprezentowała wycinek z "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz z "Pożogi" Zofii Kossak-Szczuckiej. Feragment "Kolumbów" Romana Bratnego przeczytał Jakub Piesta z Klubu Literackiego Maksyma, a wyjątek z "Pięknych dwudziestoletnich" Marka Hłaski - Maciej Szupiluk. Na zakończenie wszycy uczestnicy obejrzeli teledysk "Przesłanie Pana Cogito",  śpiewanego przez Norberta Smołę Smolińskiego z zespołu Contra Mundum.

-  Wybierając tę literaturę kierowałam się może troszkę sentymentem. Chciałam pokazać przekrój naszej literatury tych ostatnich lat. Może nie tak popularne i nie tak często przytaczane fragmenty. Myślę, że każdy z nas chętnie wróci do tych utworów – powiedziała Beata Zacharuk dziękując przybyłym za wspólne spędzenie wieczoru. 

 

Opublikowane przez: Administrator