II edycja konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej

2018-03-27

23 marca odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej: Polska Niepodległa, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i prezydenta miasta Biała Podlaska. W ubiegłym roku tematyką recytowanych wierszy upamiętnialiśmy Żołnierzy Wyklętych. W tym roku odnieśliśmy się do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nawiązując również do obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Poezji.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. W konkursie uczestniczyło 13 uczniów reprezentujących szkoły:

Katolickie Liceum im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej,

II liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej,

Zespół Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej,

Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

Młodzież wystąpiła przed prezydentem miasta Biała Podlaska Dariuszem Stefaniukiem, pedagogami i rówieśnikami prezentując interpretacje wierszy: Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Kazimierza Wierzyńskiego, ale też i Jonasza Kofty czy Grażyny Chrostowskiej.

Występy recytujących oceniało jury w składzie: Anna Tonkiel, przewodnicząca jury, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w liceum im. J. I. Kraszewskiego; Zyta Kosińska, kierownik Działu Instrukcyjno -Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej; Beata Zacharuk, redaktor naczelny Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego i Radosław Plandowski, prezes zarządu Bialskiego Stowarzyszenia Literatów i Dziennikarzy Maksyma.

Wszyscy uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureatami zostali:

I miejsce - Julia Flisińska - Katolickie Liceum im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, za recytację wiersza Cypriana Norwida pt.: „Królestwo”,

II miejsce - Julita Kisielewska - I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, za recytację fragmentu „Listu z Sybiru” Artura Oppmana

III miejsce - Michał Sołtan - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej, za recytację wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt.: „Modlitwa za zmarłych w Warszawie”

Jury przyznało też wyróżnienie Aleksandrze Michałowskiej za interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej pt.: „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”, uczennicy z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

Laureatów nagrodziliśmy kartami podarunkowymi EMPIK o wartości odpowiednio: 100, 70 i 50 złotych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, za zaangażowanie i moc wrażeń, jakich dostarczyły nam ich występy. Żałujemy, że nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, szczególnie, że poziom recytacji był naprawdę wysoki.