IX Bialski Festiwal Okołoliteracki

2017-10-18

W dniach 6 – 8 października 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała dla mieszkańców miasta IX Bialski Festiwal Okołoliteracki. Hasłem tegorocznego festiwalu był cytat z wiersza Tadeusza Płużańskiego „Cisza przestrzeni nieskończonych”. Fragment ten bardzo wymownie odnosił się do tematyki Żołnierzy Wyklętych, skrytobójczo zamordowanych i skazanych na zapomnienie przez powojenne, okupacyjne władze Rzeczypospolitej.

Przez wszystkie lata istnienia PRL-u, ale także po transformacji ustrojowej w 1989 roku bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych było poddawane w wątpliwość, a pamięć o nich niejednokrotnie bezczeszczona.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz radnego miasta Kamila Paszkowskiego mogliśmy zaproponować Czytelnikom spotkania z ludźmi dbającymi o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Pierwszego festiwalowego dnia z wykładem o działalności „Wyklętych” między Krzną a Bugiem w latach 1944-1947 wystąpił dr Mariusz Bechta, pracownik warszawskiego IPN. Młodzież bialskich szkół oraz zaproszeni goście mogli również obejrzeć dwa filmy poświęcone powojennemu podziemiu niepodległościowemu: „Generał Nil” oraz „Wyklęty”.

Drugiego dnia festiwalu, w gościnnych progach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, byliśmy świadkami dwóch niezwykłych wydarzeń: spotkania autorskiego i koncertu. Jedną z osób walczących o przywrócenie dobrego imienia Żołnierzy Polski Podziemnej, a jednocześnie rozliczającym zbrodnie PRL-owskich katów jest Tadeusz Marek Płużański – gość festiwalu, publicysta, dziennikarz, pisarz, prezes Fundacji „Łączka”. Dzięki takim ludziom, odkłamującym historię, szczątki wielu z Żołnierzy Wyklętych wreszcie doczekały się godnego upamiętnienia. Rozmowę z Tadeuszem Płużańskim przeprowadził dr hab. Dariusz Magier – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Podczas spotkania można było także zakupić książki pisarza wraz z autografem.

Tego dnia nagrody z rąk T. Płużańskiego odebrały uczestniczki konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej, który odbył się w dniu 1 marca br. Mieliśmy także okazję wysłuchać interpretacji nagrodzonych wierszy.

Punktem wieńczącym festiwal był koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego – wokalisty zespołu Contra Mundum, który wystąpił przed publicznością z repertuarem poezji patriotycznej w ciężkim, rockowym brzmieniu.

Podejmując tematykę Żołnierzy Wyklętych podczas festiwalu Miejska Biblioteka Publiczna chciała oddać hołd pomordowanym w katowniach UB Żołnierzom Wyklętym. Jednocześnie naszym celem było propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży i mieszkańców Białej Podlaskiej.

Chcemy gorąco podziękować wszystkim uczestnikom festiwalu oraz tym, którzy aktywnie wsparli jego organizację. Szczególne podziękowania składamy Panu Waldemarowi Robakowi za udostępnienie sali koncertowej oraz firmie ZAMEL za pomoc techniczną.

Opublikowane przez: Informatorium/Czytelnia