Klub Genealogiczny …W poszukiwaniu korzeni…

2015-06-18

Poszukiwanie korzeni to pasjonujące zajęcie. Udowodnili to genealodzy, którzy 10 czerwca zorganizowali spotkanie poświęcone swojej działalności.

Klub genealogiczny przy MBP dział już ponad dwa lata. Początki były nieśmiałe. Dopiero uczyliśmy się podstaw genealogii. Ale zapał „poszukiwaczy” był ogromny i dzięki temu stworzyliśmy zgraną kilkunastoosobową grupę.

Większość z nas ma już swoje drzewa genealogiczne, często nawet sięgające najdawniejszych dziejów Polski (ok.1400 roku), ale stale znajdują coś nowego, odkrywają nowe wątki. Między uczestnikami zrodziła się swoista więź, tym bardziej, że łączą ich nie tylko zainteresowania, ale i często wspólni przodkowie. Zdarza się słyszeć -„…ale przecież ja mam tego człowieka w swoim drzewie!...” – dlatego następuje ciekawa wymiana informacji, zdjęć, skanów dokumentów.

Dzięki staraniom genealogów, wielkiemu wsparciu Pani Dyrektor Teresy Stasiuk – Karaś i życzliwości i otwarcia Księdza Kanonika Waldemara Izdebskiego i Pana organisty Daniela Sawickiego udało się nam zdigitalizować księgi metrykalne z parafii św. Anny w Białej Podlaskiej. Jest to nie lada osiągnięcie, bowiem uzyskaliśmy najstarsze metryki parafii z lat 1725 – 1810.

Na spotkaniu właśnie te księgi zostały zaprezentowane a także ciekawostki i zagadki w nich odnalezione. Kierownik pracowni digitalizacji Hania Bajkowska przybliżyła nam działalność swojego działu, dzięki któremu najstarsze księgi metrykalne możemy oglądać w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej( online).

Wysłuchaliśmy także barwnej opowieści Pan dr. Szczepana Kalinowskiego o legionach Piłsudskiego działających na naszych terenach.

Klub genealogiczny zaprasza na swe spotkania wszystkich miłośników historii, regionu i tych, którzy chcą poznać przeszłość swoich przodków.

Opublikowane przez: Informatorium/Czytelnia