Konkurs na komiks „100 lat temu w Białej” rozstrzygnięty

2018-09-15

Jury spośród otrzymanych prac wyłoniło dwóch laureatów:

I miejsce - "Magiczny kotylion" Radosław Zubkowicz

II miejsce - "Objawiona" Nataniel Sala

Gratulujemy zdolnym Zwycięzcom.

Marcin Kułakowski – przewodniczący Jury, tak uzasadnił werdykt:

„Pierwsze miejsce dla "Magicznego kotylionu" (Białowanka). Jest to komiks dużo bardziej uniwersalny, chociaż mocno osadzony w bialskich realiach historycznych i geograficznych. Ma wyraźniejszą linię fabularną, ciekawą i bardziej widoczną bohaterkę, sama opowieść zahacza o różne, nawet te zapomniane fragmenty bialskiej historii. Drugie miejsce dla "Objawionej" (Neti). Jest to zupełnie inny typ opowieści: dynamiczna, emocjonalna, nawet dramatyczna. Przez to, że pokazuje jedynie wycinek pewnej większej historii może być trochę mniej zrozumiała, jednak autor umiejętnie przedstawia czytelnikowi tło wydarzeń. Komiks jest dynamiczny, przez to można się trochę pogubić kolejności zdarzeń i bohaterach. Obydwie prace, choć debiutanckie, są na swój sposób dojrzałe. Bohaterowie opowieści nie są "płascy", ich działania są czymś motywowane, historie poruszają ważne tematy, wydarzenia rozgrywają się w rozpoznawalnych miejscach. Kryje się w nich potencjał i autorzy powinni rozwijać swój talent a nagroda może dać im do tego motywację- może nie tyle materialną co ambicjonalną. Kto wie, być może następne prace wyślą już na konkursy ogólnopolskie?
Cieszę się że mogłem oceniać te prace i jestem zaszczycony funkcją przewodniczącego Jury Konkursowego”
Dziękuje Wam za współpracę

Łączę pozdrowienia

Marcin Kułakowski

Zapraszamy do fotogalerii, gdzie można podziwiać nagrodzone prace.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury