Ksiądz Witek w Miejskiej Bibliotece Publicznej

2018-12-05

W listopadzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy księdza Witka Bednarza. Jego charyzma, nietypowa pasja, pogodne usposobienie i sposób opowiadania o rowerowych podróżach sprawiły, że wspólnie spędzony wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci. Pierwszą rowerową i samotną podróż ksiądz odbył w 2015 roku do Nordkapp, na najdalej wysunięty na północ punkt Europy, pokonując 4800 kilometrów w 31 dni. Rok później ksiądz Witek pokonał trasę Niemcy - Szwecja – Dania – Norwegia, a w 2017 roku Molde – Drammen oraz Polska- Włochy. Z każdego wyjazdu powracał z nowymi doświadczeniami, mnóstwem ciekawych opowieści i pakietem pięknych fotografii, którymi w andrzejkowy wieczór podzielił się z nami.

Do tej pory wakacyjne wyjazdy księdza miały charakter rekreacyjno-wyczynowy; szukał wyzwania, przygotowywał trasę i ruszał. W 2018 roku wyjazd na Gibraltar połączony został z działalnością charytatywną, na rzecz Zuzi, małej mieszkanki Hrubieszowa. Powstała inicjatywa internetowej zbiórki pieniędzy, w której darczyńcy wpłacali pieniądze za pokonane przez księdza kilometry. Udało się zebrać niemałą sumę.

Kolejnym wymiernym efektem rowerowej podróży jest pięknie wydana książka, na której łamach, ksiądz Witek w ciekawy sposób relacjonuje swoją podróż. Jest to nie tylko inspirująca lektura, ale też kontynuacja zbiórki pieniędzy, gdyż wpływy z jej sprzedaży zasilają konto chorej Zuzi. „ Chyba jeden z najtrudniejszych momentów wyprawy. Z jednej strony oczekiwanie, podekscytowanie, w końcu jest ten dzień. Z drugiej zostawiasz bezpieczny świat, wygodne, ułożone życie i na miesiąc stajesz się wędrowcem. Nie wiesz gdzie będziesz spał, czy rower da radę, czy mięśnie podołają, czy nie wpadniesz pod tira ze zmęczenia. Ekscytacja i strach. Wiesz, że jedno i drugie musisz opanować i po prostu jechać- kilometr za kilometrem. Godzina po godzinie. Dzień po dniu.”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, w tym również udostępnionych nam przez księdza zdjęć. 

 

Opublikowane przez: Administrator