Narodowe Czytanie 2018

2018-09-11

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego miało miejsce 8 września w malowniczej scenerii bialskiego parku Radziwiłłowskiego. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z prezydentem miasta Dariuszem Stefaniukiem po raz kolejny byli głównymi organizatorami wydarzenia. Lektura ta doskonale wpisuje się w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przybliżając doświadczenia Polaków sprzed wieku, gdy w pierwszych latach wolności kształtowało się młode państwo.

Narodowe Czytanie odbywało się w całej Polsce po raz siódmy i Biała Podlaska uczestniczy w tym wydarzeniu od początku. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, szczególnie klasyki literatury polskiej, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Bialska akcja mogła się odbyć dzięki szerokiej współpracy biblioteki z wieloma instytucjami, m.in. z bialską delegaturą Kuratorium Oświaty w Lublinie, Muzeum Południowego Podlasia, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, Zespołu Szkół Muzycznym im. F. Chopina, klubów seniora Walerianki i Wrzos oraz Społecznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza. Całość imprezy poprowadziła Beata Zacharuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na początek list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Fragmenty „Przedwiośnia” czytane były w scenografii odwzorowującej ducha lektury, zaprojektowanej przez bialskiego artystę plastyka Adama Korszuna. Naturalną scenę stanowiły schody prowadzące w głąb parku, a tło przylegająca do nich barokowa brama. Pracownicy biblioteki efektownie przystroili scenę rekwizytami z epoki, wśród których znalazły stare fotografie, książki, maszyna do pisania, ozdobne świeczniki, kufry, samowary i biżuteria.  Wielu czytających przebranych było w stroje odwzorowujące epokę dwudziestolecia międzywojennego.

Książkę czytało kilka grup. W pierwszej, która wprowadziła słuchaczy w beztroskie dzieciństwo Cezarego Baryki w Baku, znalazła się młodzież z koła dziennikarskiego Żółte Dzioby, działającego przy Bialskim Centrum Kultury oraz przedstawiciele mediów. W drugiej, gdzie Cezary słucha opowiadania ojca o szklanych domach, czytali pracownicy Urzędu Miasta, m.in. prezydent Dariusz Stefaniuk, Bogumiła Zieńczuk, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Kultury i Sportu, Jolanta Marczuk, miejski rzecznik konsumentów, a także radni.

W kolejnej grupie czytających , która przybliżyła słuchaczom pobyt głównego bohatera w Nawłoci, byli przedstawiciele służ mundurowych i duchowieństwa.

Seniorom z klubu Walerianki i Wrzos przypadły do zaprezentowania fragmenty opowiadające o romansach bohaterów powieści, zazdrości, rywalizacji i miłości aż po grób. W ostatniej grupie, prezentującej finałowe fragmenty dziejów Cezarego Baryki i młodego pokolenia rewolucjonistów, usłyszeliśmy m.in. Małgorzatę Kiec, dyrektora bialskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Renatę Stefaniuk, prezes Stowarzyszenia Biała Pozytywka, Ewę Borkowską, dyrektor MOPS-u, Ewę Wrzosek z Muzeum Południowego Podlasia, dr. Pawła Borka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także przedstawiciele AWF, ZDZ, BCK i schroniska Azyl.

Zanim rozpoczęło się czytanie, licznie przybyli do parku mieszkańcy miasta wysłuchali nastrojowego koncertu muzyki klasycznej, w wykonaniu nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej. Natomiast na finał zatańczyły dzieci ze Szkoły Społecznej im. H. Sienkiewicza z osiedla Sielczyk.

Każdy kto przyniósł ze sobą egzemplarz powieści otrzymał pamiątkową pieczęć.