NARODOWE CZYTANIE 2019

2019-09-06

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 7 września o godzinie 14.00 w Parku Radziwiłłowskim. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka. Już po raz ósmy spotkamy się wspólnie z mieszkańcami naszego miasta i zaprosimy do czytania fragmentu ośmiu Nowel polskich.

Reprezentują one różne epoki literackie od romantyzmu po XX– lecie międzywojenne. W specjalnie przygotowanej scenografii przeniesiemy się do dawnych lat, aby poczuć klimat epok. W tym roku odkryjemy piękno takich nowel jak:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta, instytucji kultury, stowarzyszeń i uczelni, służb mundurowych i mediów, oraz seniorów, artystów, dzieci i młodzież z bialskich szkół.

Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej oraz bialskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Literackie zmagania uświetni występ kataryniarza, będącego jedną z zaplanowanych niespodzianek.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymają pamiątkowe pieczęcie odbite na egzemplarzach przyniesionych nowel.

W trakcie czytania po Parku Radziwiłłowskim będą przechadzać się dzieci, które wręczą uczestnikom wydarzenia pamiątkowe broszury oraz jabłka.

Będzie to niesamowita okazja do tego, by spędzić wspólnie sobotnie popołudnie razem z nami!

 

Opublikowane przez: Administrator