Narodowe Czytanie Przedwiośnia w Białej Podlaskiej

2018-08-29

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ogólnopolska akcja będzie miała miejsce 8 września 2018 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Dariusz Stefaniuk i Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zapraszają w tym dniu do Parku Radziwiłłowskiego od godz. 14.00.

To już siódma edycja akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Dariusza Stefaniuka. Miejscem tradycyjnie będą piękne plenery parku Radziwiłłowskiego. W razie deszczu akcja przeniesiona zostanie do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Wybrane fragmenty powieści przeczytają przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. władz miasta, bialskich przedsiębiorstw i instytucji, szkół oraz organizacji społecznych. Czytaniu towarzyszyć będą występy artystyczne oraz charytatywny kiermasz książek, z którego dochód przekazany zostanie bialskiemu schronisku dla zwierząt „Azyl”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do spędzenia z nami czasu w tę nietypową sobotę. Przyjść można w dowolnej chwili, aby posłuchać fragmentu tej pięknej i pouczającej książki.