Opowieści o dawnym Janowie

2018-01-29

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 6 gościł Piotra Strzałkowskiego i Romana Petrynika – autorów książki „Opowieści o dawnym Janowie”. Piotr Strzałkowski jest z wykształcenia informatykiem, doktorem nauk fizycznych, w 2013 roku debiutował reportażowym „Das Album”, w którym, próbował ustalić losy autora odnalezionego na Podlasiu zbioru przedwojennych negatywów oraz odszukać sfotografowane miejsca.

Wśród wielu miejscowości ukazanych w książce znajdują się również Biała Podlaska i Janów Podlaski. W 2014 roku w Dziale Wiedzy o Regionie Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z autorem (http://mbp.org.pl/spotkanie_autorskie_z_piotrem_strzalkowskim_id_11_330.html). Roman Petrynik urodził się w Janowie Podlaskim, jest fotografem oraz kolekcjonerem fotografii regionalnej. Użyczał swoich fotografii do wielu prac dotyczących regionu a osobiście wydał dwutomowy album „Janów Podlaski – Czas zatrzymany w fotografii 1875-2012”.


Aby ukazać podział prac podczas pisania „Opowieści o dawnym Janowie” posłużmy się cytatem. „To są historie, czasami osobiste, które wyszły od nas obu. Ostatecznie Piotr zajął się samą opowieścią i badaniem dokumentów; to on jest głównym narratorem. Roman opowiadał zasłyszane historie, dostarczał zdjęcia i to on zainspirował napisanie tej książki. To, że niektóre opowieści nie znalazły potwierdzenia w żadnych dokumentach spowodowało, że być może dzieło to straciło na naukowości ale zyskało w zamian charakterystycznego dla gawędy …ciepła. Spotkanie zgromadziło liczną widownię, która wyglądała na usatysfakcjonowaną. Formuła książki wymusiła niejako aby prelekcji autorów towarzyszył pokaz fotografii. Zdjęcia pozwoliły niektórym z nas odbyć sentymentalną podróż w czasie. Wydaje się, że równie interesujących i tak bogato ilustrowanych opracowań należałoby życzyć wielu miejscowościom z naszego regionu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Opublikowane przez: Administrator