Piłka nożna w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej

2021-01-05

„AZS” i „Podlasie” to nazwy klubów, które są doskonale znane  wszystkim współczesnym miłośnikom piłki nożnej w Białej Podlaskiej. Historia bialskich klubów piłkarskich liczy już jednak ponad 100 lat. Pierwszym klubem sportowym, związanym z piłkę nożną był  Wojskowy Klub Sportowy 34 Pułku Piechoty, który stacjonował w mieście od końca 1918 r. Początek „Podlasiu” dały kluby i zrzeszenia sportowe z lat 50., z działającymi w nich  drużynami piłkarskimi. Natomiast trzy inne bialskie kluby sportowe  istniejące w latach 70., połączone zostały w Robotniczo Akademicki Klub Sportowy, który dał początek sekcji piłki nożnej w „AZS AWF Biała Podlaska”.

Jakie jeszcze kluby piłkarskie istniały w przeszłości  w Białej Podlaskiej  oraz regionie bialskopodlaskim? Jakie działają obecnie? Jakimi  osiągnięciami sportowymi mogą się poszczycić? Kto grał w tych klubach, a kto pełnił funkcje trenerów? Na te i podobne pytania związane z historią piłki nożnej w Białej Podlaskiej,  znajdziemy  odpowiedzi w książkach Cezarego Hince.  Można je wypożyczyć  w Dziale Wiedzy o Regionie biblioteki. Niedawno zostały  także zdigitalizowane   i są dostępne online w  Bialskiej Bibliotece Cyfrowej.

Autor książek - Cezary Hince jest bialczaninem, absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie, pracownikiem samorządowym. Pasjonuje się piłką nożną. Od  lat zajmuje się dokumentowaniem historii piłki nożnej w Białej Podlaskiej i naszym regionie.

Do tej pory wydał cztery publikacje: Piłkarski AZS. Historia, mecze i piłkarze AZS AWF Biała Podlaska w latach 1974-1996 (2013); Piłkarskie losy Podlasia. Historia, mecze i piłkarze Podlasia Biała Podlaska w latach 1957-2017 (2017); Piłkarskie dawne i małe kluby Białej Podlaskiej w latach 1918–2018 (2018); Piłkarski AZS w obiektywie. Historia AZS AWF Biała Podlaska w latach 1974-1996 (2019).  Opisał w nich historię klubów, a także zamieścił wiele fotografii, skanów notatek  prasowych oraz dokumentów archiwalnych.

Wraz z książkami Cezarego Hince o piłkarskich klubach w Białej Podlaskiej, opublikowaliśmy w  Bialskiej Bibliotece Cyfrowej kolekcję tematyczną „Piłkarskim szlakiem przez stuletnią historię klubów Białej Podlaskiej w latach 1920 – 2020”. Kolekcję tworzą fotografie drużyn piłkarskich, działających w mieście na przestrzeni stulecia. Zdjęcia zostały wybrane, udostępnione oraz   opisane przez Cezarego Hince.  Niektóre są też jego autorstwa.

Zapraszamy wszystkich chętnych do poznania historii drużyn piłkarskich  w Białej  Podlaskiej do Działu Wiedzy o regionie oraz czytania online i oglądania kolekcji fotograficznej w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej!