Po spotkaniu o życiu i twórczości Franciszki Urszuli z Wiśniowieckich Radziwiłłowej

2019-10-24

22 października 2019 roku w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej miało miejsce spotkanie z dr. Jerzym Flisińskim, które odbyło się w ramach XXXV Podlaskich Spotkań Literackich, organizowanych przez Klub Literacki „Maksyma” wspólnie z biblioteką i innymi instytucjami kultury w mieście. Bohaterką spotkania była jedna z członkiń rodu Radziwiłłów, a mianowicie Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa – dramatopisarka, poetka i sawantka. Dr Jerzy Flisiński jak zwykle, w wyjątkowy sposób odmalował słuchaczom realia epoki i twórczość księżnej.

Franciszka Urszula była od 1725 r. żoną Michała Kazimierza „Rybeńki” Radziwiłła, wojewody wileńskiego, hetmana wielkiego litewskiego, VI pana na Białej, założyciela teatru w Nieświeżu, matką Karola „Panie Kochanku”. Księżna Radziwiłłowa była osobą wykształconą, znającą języki obce, oczytaną i wrażliwą na sztukę. Pomimo licznych obowiązków „pani domu” i wychowywania gromadki swoich i przysposobionych dzieci, sama zajmowała się także twórczością literacką i była jedną z nielicznych kobiet, które tworzyły w czasach saskich. Dała się poznać, jako autorka wierszowanych Listów do męża pisanych, Przestróg córce mojej Annie Marii, a przede wszystkim 16 utworów scenicznych. Były specjalnie napisane dla teatru w Nieświeżu i tam amatorsko wystawiane. Ukazały się drukiem już po jej śmierci, w roku, 1754 jako Komedie i tragedie przednio dowcipnym wynalazkiem, wybornym wiersza kształtem, bujnością rzeczy i poważnymi przekładami znamienite.

Poznawanie historii życia Franciszki Urszuli z Wiśniowieckich Radziwiłłowej przez wywoływało raz śmiech na sali, a za chwilę wprawiało zgromadzonych w zdziwienie. Była to również okazja do pogłówkowania nad rozwikłaniem zagadek stworzonych przez bohaterkę naszego spotkania, które rozwiązywano na dworze w Nieświeżu. Jak się okazało wcale nie były takie proste do odgadnięcia. Podobnie jak Urszula Franciszka najlepszych zgadujących obdarowywaliśmy nagrodami.

Wszyscy uczestnicy spotkania wynieśli z niego olbrzymią porcję informacji o tej nietuzinkowej kobiecie z rodziny Radziwiłłów, związanej także z Białą Podlaską.