Po wieczorze o janowskiej stadninie

2017-11-28

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej z okazji 200–lecia Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim zorganizowała spotkanie z historykiem dr. Szczepanem Kalinowskim.  Jak się okazało miłośników koni czystej krwi arabskiej na Podlasiu nie brakuje. Uczestnicy spotkania, którzy licznie przybyli w czwartkowy wieczór, 23 listopada, mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu „Janowskie konie w kulturze polskiej”.

Dr Szczepan Kalinowski poprowadził wykład połączony z pokazem multimedialnym w dwóch częściach. W pierwszej części zaprezentował historię stadniny. Druga część poświęcona była koniom w sztuce polskiej.

Konie od wieków stanowiły interesujący temat dla malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i fotografików. Na ich temat powstało mnóstwo książek, obrazów i zdjęć. W Stadninie Koni w Janowie Podlaskim od lat siedemdziesiątych odbywały się plenery malarskie, na które przyjeżdżali znani malarze i fotograficy. Prelekcja połączona była z prezentacją najnowszego albumu „Stadnina Koni Janów Podlaski”, do której tekst napisał bohater spotkania. Dr Szczepan Kalinowski jeden z egzemplarzy podarował do zbiorów biblioteki.

Publiczność chętnie oglądała też wystawę rysunków, akwareli,  zdjęć i pocztówek, prezentowaną w holu biblioteki. Podstawą ekspozycji jest  „końska” kolekcja Szczepana Kalinowskiego. Została ona uzupełniona dokumentami ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie. Wystawę można oglądać do 15 grudnia.

Opublikowane przez: Dział Wiedzy o Regionie