Promocja książki o siedleckiej diecezji

2018-10-28

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na promocję książki ks. Edwarda Jarmocha i ks. Sławomira Byliny „Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818 – 2018”. Spotkanie będzie miało miejsce 9 listopada o godz. 13.00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP przy ul. Warszawskiej 12a. To dzieło, które umożliwia czytelnikowi zanurzenie się w historii diecezji, oglądanej z perspektywy pracy jej duszpasterzy  i ich współpracy z wiernymi. Publikacja wydana została z okazji 200-lecia istnienia Diecezji Siedleckiej. Jest ona bardzo obszernym studium historycznym, wzbogaconym ilustracjami, zdjęciami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób. Autorzy dotarli do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich – byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie.

Słów kilka o autorach. Ks. por. dr hab.  Sławomir Bylina to wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Autor prac naukowych z dziedziny bezpieczeństwa, historii i edukacji, publikowanych w kraju i za granicą.

Ks. prof. dr hab. Edward  Jarmoch, jest prezydentem Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach. Autor książek i artykułów naukowych z teologii moralnej, duchowości i wojskowości.