Przystanek entuzjastek

2009-12-20

3 grudnia biblioteczny pojazd – Biblioexpress zatrzymał się w kinie „Merkury” na stacji Przystanek entuzjastek: Śpiewam, tańczę i wariuję, czytam książki, więc się czuję…

Do wspólnego czytania i wariowania zaprosiliśmy uczniów z klas. I-III bialskich i gminnych szkół podstawowych. Było to ostatnie w 2009 roku tak huczne i wyjątkowe spotkanie z naszymi obecnymi i przyszłymi czytelnikami.

Bardzo liczymy na jednych i drugich, ale za słowo trzymamy szczególnie tych ostatnich, bo wszyscy głośno obiecali nadrobić zaległości w korzystaniu z karty bibliotecznej, a ci jej nieposiadający w szczególności.

Jak na przystanek wychwalający język i nietuzinkową twórczość literacką przystało, na początku zabrzmiały Reguły dla Gaduły - wiersz autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Przeczytała go przezabawnie wystrojona, żółtowłosa Czesława Pietruk, bibliotekarz z Oddziału dla Dzieci. Potem cała sala kilkakrotnie szalała klaszcząc, tupiąc i rapując przy słowach Śpiewam tańczę i rapuję, czytam książki, więc się czuję.... Tej przygotowanej specjalnie na przystanek entuzjastek piosenki uczył pan Ireneusz Parafiniuk, a wspierały go trzy wokalistki z „Chwilki". Jednak największa radość i moc płynęła z ponad dwustu dziecięcych przepon, zgromadzonych na widowni.

Nie zabrakło też możliwości, by uczestnicy zaprezentowali swe aktorskie, recytatorskie i śpiewacze zdolności. Na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 z kl. II a, które gromko zaśpiewały piosenkę Książeczki bajeczki, natomiast dzieci z kl. II ze Sławacinka Starego wykonały piosenkę o bibliotece. Berek Literek autorstwa Agnieszki Frączek został wyrecytowany przez uczniów z kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 6, a ich rówieśnicy z tej samej szkoły, z kl. II c uczniów, gimnastykowali swoje języczki, prezentując Zagadkę Małgorzaty Strzałkowskiej. Fikołki, koziołki i prawdziwe sztuczki akrobatyczne do utworu Książki i książeczki wykonał Zespół Tańca Współczesnego Kontra II z osiedlowego Klubu Kultury „Eureka".

Duże emocje wzbudziła zgaduj - zgadula Wiem wszystko o książkach. Do zabawy zostały zaproszone tylko chętne dzieci z każdej grupy obecnej na widowni. Udzielały one odpowiedzi na zagadki dotyczące biblioteki i języka polskiego. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były książki Grzegorza Kasdepke pt.: Co to znaczy...101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, oraz Powrót Bartusia czyli Co to znaczy...po raz drugi, tym cenniejsze, iż opatrzone autografem samego autora, który spotkał się z naszymi czytelnikami listopadzie.

Wielką atrakcją było także „losowanie pasażerów na gapę", którzy oprócz darmowej przejażdżki VIP-owskim wagonem biblioexpressu (czyli uśmiechu losu i znalezienia się na scenie:), otrzymali także książki z autografem Grzegorza Kasdepke. Wystarczyło wypełnić wcześniej otrzymany kupon z zagadkami, przyjść na naszą imprezę i wrzucić ten karnet do urny przeznaczonej do losowania specjalnych biletów na biblioteczny express. Tych kilkunastu szczęściarzy wylosowała pani Teresa Stasiuk - Karaś, z-ca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Na zakończenie organizatorzy wręczyli wychowawcom występujących grup oraz samym dzieciom specjalne dyplomy za występy. Otrzymali je: Anna Makarewicz, Krystyna Trocewicz, Bożena Szewczuk, Marlena Kozioł, Dorota Kowalczyk. Nagrodą za udział był też kalendarz biblioteczny na 2010 rok i zakładki do książek.

Udany duet prowadzących stworzyli: Mariusz Maksymiuk z Radia Biper oraz Emilia Tranda-Andrusiuk z Oddziału dla Dzieci.

Bardzo dziękujemy Dariuszowi Chorążemu - dyrektorowi Osiedlowego Klubu Kultury „Eureka" za wypożyczenie sprzętu nagłośnieniowego i świateł oraz obsługę techniczną imprezy.

Do zobaczenia w bibliotece!

Galeria zdjęć z imprezy:

Patronat medialny:

Biblioexpress
przystanki językowe w podróżach książkowych

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego