Spotkania z ciekawymi ludźmi w Filii nr 6

2018-06-27

Filia nr 6 miała przyjemność po raz kolejny gościć panią Elżbietę Pyrkę, znaną bialską podróżniczkę, hobbystycznie zajmującą się fotografią. Tym razem, w ramach cyklu „Spotkań z ciekawymi ludźmi” dzieliła się z nami swoimi wrażeniami z podróży po Cyprze i Maderze. Swój wykład jak zawsze uświetniła pokazem fotografii.

Cypr w opowieści pani Elżbiety jawił się, jako kraina starożytnych zabytków, miejsc związanych z prawosławiem, ale także… koci raj. Przygnębiające wrażenie robiły zdjęcia opuszczonych przez ludność grecką domów – pamiątka ostatniej wojny. Madera, wyspa ponad dziesięć razy od Cypru mniejsza okazała się krainą wiecznej wiosny, kwiatów i owoców morza. Jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, na której panują doskonałe warunki do uprawy winorośli, nie dziwne zatem, że głównym towarem eksportowym są wina. Na Maderze urodził się Christiano Ronaldo i ufundował tu… muzeum swojego imienia. Na wyspie wypoczywał i malował obrazy Winston Churchill – do dziś zresztą wyspę odwiedza wielu artystów malarzy. Część z nich, na prośbę władz, uczestniczyła w akcji ozdabiania starych drzwi domostw obrazami. Teraz wąskie uliczki miast stały się niejako galeriami sztuki. Tutaj także dochodził do zdrowia (a jak uważają niektórzy przeżywał gorący romans) Józef Piłsudski. Ogromne wrażenie robi także maderskie lotnisko. Ponieważ trudno tu o parę kilometrów płaskiego terenu, zostało ono niejako jak most zawieszone w powietrzu, oparte na ogromnych betonowych filarach. Jedynie specjalnie przeszkoleni piloci maja prawo tam lądować.

Zarówno sama opowieść jak też świetne fotografie spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności. Małą cząstkę tego, co widzieliśmy zobaczyć można w naszej galerii.

Opublikowane przez: Administrator