Spotkanie autorskie z Ewą Bagłaj w Filii nr 6

2017-04-10

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 6 zorganizował spotkanie autorskie z pochodzącą z Terespola pisarką – Ewą Bagłaj, promujące jej najnowsza książkę „Marek Trela: Moje konie, moje życie”. Przyjechały na nie panie z wydawnictwa Erica, które opowiadały dlaczego ich oficyna zainteresowana była wydaniem książki poświęconej osobie dyrektora stadniny koni w Janowie Podlaskim. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć terespolskich fotografików – Lecha Mazura i Krzysztofa Tarasiuka. Aby jeszcze bardziej zaznaczyć koński leitmotiv naszej imprezy biblioteka zaprezentowała wystawkę w postaci siodła  i elementów stroju jeździeckiego (za co specjalne podziękowania dla naszej klubowiczki – pani Aliny).

Pani Ewa Bagłaj okazała się być bardzo ciepłą i sympatyczną osobą a przy tym lekko nieśmiałą. Opowiadała o swojej końskiej pasji, która znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Cykl powieści „Broszka”, „Dublerka”, „Prymuska” ma charakter przygodowy, romansowy a także kryminalny. Oprócz bohaterów ludzkich występują w nich konie, które jak zauważyli nasi klubowicze, mają swoje, niejednokrotnie skomplikowane charaktery. Recenzenci tych książek często szufladkują je jako powieści dla młodzieży, uczestnicy naszego spotkania zgodnie podkreślali, że dla starszej młodzieży nadają się równie dobrze. Czwarta część cyklu najprawdopodobniej ukaże się w niedalekiej przyszłości. Naturalnie, najwięcej czasu poświęcono najnowszej książce Ewy Bagłaj. Autorka spędziła wiele czasu na rozmowach z Markiem Trelą, miała dostęp do jego prywatnego archiwum dokumentów i fotografii. Zwolnienie z funkcji dyrektora stadniny pana Marka Treli było głośne i w jakiś sposób uczyniło jego postać kontrowersyjną, zatem dobrze chyba się stało, że biografię jego napisała osoba, której tematyka koni jest szczególnie bliska a nie ktoś tylko żądny sensacji.

O swoich pracach pokrótce opowiadali także panowie fotograficy. Są one nadal wystawiane w Filii nr 6 i wszyscy chętni mogą je oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Podczas spotkania można było zakupić w preferencyjnych cenach zarówno „Prymuskę” jak też biografię Marka Treli, z czego niektórzy skwapliwie skorzystali.

O spotkaniu można było przeczytać także tu i tu. My zaś jak zwykle zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Opublikowane przez: Filia nr 6