Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

2017-10-30

24 października czytelnicy mieli okazję spotkać się z Jakubem Małeckim, autorem niezwykle poczytnych powieści, tłumaczem literatury anglojęzycznej, laureatem m.in. Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Dygot” oraz Nagrody Literackiej  „Magazynu Literackiego Książki” za przekład na język polski „Listów niezapomnianych”. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za „Ślady”. 21 lutego 2017 r. został laureatem stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor chętnie odpowiadał na pytania publiczności. Opowiedział o swojej drodze zawodowej – z wykształcenia jest ekonomistą i na początku pracował w banku. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął jako tłumacz a potem autor powieści, były także recenzje i artykuły do pism literackich. Jak sam stwierdził, bezpiecznie czuje się w tłumaczeniach i bardzo lubi tę pracę. Dużo pisze własnych tekstów - ukazało się już 9 książek jego autorstwa. Jest bardzo zdyscyplinowany i systematyczny jak to bankowiec, a pisząc powieści wspomaga się…excelem. Inspirację do twórczości powieściowej czerpie z zaobserwowanych sytuacji, zasłyszanych opowieści lub epizodów, wokół których tworzy fabuły książek, tak aby ukazać najprawdziwszą prawdę o  życiu, ludziach, emocjach.

Zapytany o literaturę jaką lubi czytać, odpowiedział, że czyta bardzo różnorodne gatunki od fantastyki po literaturę faktu. Ma swoich ulubionych autorów, a ostatnio zachwycił się „Ścieżkami Północy” Richarda Flanagana. Warto dodać, że powieść ta wywarła ogromne wrażenie także wśród naszych czytelników, rozmawialiśmy o niej na ostatnim spotkaniu klubu dyskusyjnego.

Pisarz ujął uczestników spotkania swoją ogromną wyobraźnią, wiedzą oraz otwartością, która zminimalizowała dystans między prawdziwym pisarzem a zwykłym czytelnikiem – spotkanie przekształciło się w bardzo ciekawą rozmowę literacką i nie tylko.  

Spotkanie z Jakubem Małeckim prowadziła Maria Stefaniuk, koordynator Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w MBP w Białej Podlaskiej, kier. Działu Udostępniania Zbiorów a odbyło się dzięki uczestnictwu w programie Dyskusyjne Kluby Książki finansowanemu przez Instytut Książki.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.