Szkolenie powiatowe bibliotekarzy

2021-02-22

18 lutego odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie bibliotekarzy. Podczas trzygodzinnego spotkania on-line przedstawiciele bibliotek publicznych powiatu ziemskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej zapoznali się z tematyką dostępności architektonicznej, komunikacyjno-informacyjnej i cyfrowej w bibliotekach.

Omówiono Ustawę z dn. 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i Ustawę o dostępności cyfrowej, a także znaczenie deklaracji dostępności dla strony www i aplikacji oraz zadania koordynatora dostępności w instytucji publicznej.

Ponadto uczestnicy poznali zasady tworzenia dostępnych treści w serwisach społecznościowych i stronach internetowych, organizowania wydarzeń w bibliotekach tak, aby umożliwić pełne korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami.

Szkolenie prowadziła Pni Marta Horabik-Piasecka, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, od 2015 roku w Dziale Promocji i Marketingu, od ubiegłego roku pełniąca rolę koordynatora ds. dostępności w MBP. Przewodnicząca Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie. Autorka ogólnopolskich bibliotecznych akcji promocyjnych np. sleeveface. Twórczyni i koordynatorka pierwszego w Polsce Wschodniej Festiwalu Poezji Miganej "Zobacz Mój Głos".