VI seminarium projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”

2017-12-12

W środę 6 grudnia 2017 r., na zaproszenie Szefów Kancelarii: Prezydenta RP i Senatu – ministrów Haliny Szymańskiej i Jakuba Kowalskiego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej dr Paweł Borek wziął udział w VI seminarium projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”, pt. „Rola opozycji niepodległościowej w kształtowaniu polskiej sceny politycznej w źródłach okresu przełomu i współczesnej narracji”, które odbyło się w Belwederze.

W inauguracji seminarium uczestniczyli m.in.: Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, Barbara Fedyszak-Radziejowska Doradca Prezydenta RP i prof. Jan Majchrowski Doradca Marszałka Sejmu.

W części inauguracyjnej seminarium minister w KPRP Wojciech Kolarski wręczył Order Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi 21 archiwistom wyróżnionym za zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania archiwistyki. Seminarium składało się z dwóch paneli: historycznego „Opozycja niepodległościowa w okresie przełomu - źródła, świadkowie, narracje” oraz archiwalnego „Archiwa na rzecz utrwalania pamięci o ludziach, wydarzeniach i czasach przełomu – przegląd zasobów archiwów państwowych, kościelnych, rodzinnych i społecznych oraz stan ich digitalizacji”. W debacie uczestniczyli historycy specjalizujący się w badaniach historii najnowszej, działacze związkowi i polityczni z okresu przełomu oraz młodzież akademicka. Podsumowując seminarium dyrektor Archiwum Prezydenta RP dr Janusz Kuligowski zapowiedział wydanie drukiem materiałów, będących zapisem tej ważnej i ciekawej debaty.

Celem projektu, w którym udział bierze także Miejska Biblioteka Publiczna, jest wspólna praca przy tworzeniu internetowego archiwum polskich przemian z lat 1989-1991, w jak najszerszym ich zakresie.