Warsztaty projektowania ozdób choinkowych 3D

2018-12-16

W sobotę 8 grudnia w Multicentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty druku 3D. Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach działającego od niedawna w placówce Klubu Kreatywności "BiblioTECH". Jego tematem było projektowanie ozdób choinkowych. Uczestnicy zapoznani zostali z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego rodzaju druku oraz poznali budowę i zasadę działania drukarki 3D. Kolejnym etapem warsztatów było zapoznanie uczestników z bezpłatnym narzędziem służącym do modelowania 3D w przeglądarce internetowej - Tinkercad. Jego interfejs opiera się o podstawowe kształty takie jak walce, kule czy piramidy i pozwala na dowolne operowanie nimi. Oprócz omówienia poszczególnych funkcji tego rozwiązania, uczestnicy zapoznani zostali z przykładowym sposobem wykonania takich przedmiotów jak: bombka, choinka, mikołaj. Wszystko to miało na celu ułatwić im przygotowanie swoich projektów.

Następnie uczestnicy wykonali własne projekty, które w większości przypadków dodatkowo spersonalizowali poprzez dodanie swojego imienia czy też inicjałów. Wszystkie stworzone modele ozdób choinkowych zostały później wydrukowane, a uczestnicy mogą je obecnie odbierać w Multicentrum tak, aby mogły zawisnąć na świątecznej choince w ich domach.

Klub Kreatywności działa w Multicentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej w związku z projektem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018.

Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.