Wystawa z okazji Dnia Flagi

2018-04-30

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Z tej okazji w Polsce  2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. W tym dniu wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę. Popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez kolejnych prezydentów. W Święto Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej wpisując się w obchody Dnia Flagi przygotowała swoim czytelnikom wystawę zatytułowaną „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 Maja”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanego bialczanina, historyka i regionalisty dr. Szczepana Kalinowskiego. W swoich kolekcjach  ma prawdziwe białe kruki, których próżno szukać w muzeach. Jest autorem wielu wystaw, bibliofilem i kolekcjonerem : grafik, pocztówek, medali,  plakatów związanych z Podlasiem, Legionami i Józefem Piłsudskim, Janem Pawłem II i Watykanem, a także symbolami narodowymi.

Na wystawie prezentowanej w  holu biblioteki znalazły się książki i  stare pocztówki wydane w Polsce i za granicą. Największą część ekspozycji stanowią grafiki, prezentujące ewolucję godła Polski. Wystawę można oglądać w maju
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej.