Wzornictwo- najbardziej niewidzialna sztuka świata

2019-02-04

1 lutego w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Pani Anny Salwin pt.: “Wzornictwo -najbardziej niewidzialna sztuka świata”. Wzornictwo przemysłowe popularnie nazywane designem, czyli projektowanie otaczających nas przedmiotów, choć nie są one dziełami sztuki, wpływa na to, że nasze otoczenie może być piękniejsze. „Design powinien być pokazywany przede wszystkim na wystawach sklepowych. To, w co jesteśmy ubrani, czym się poruszamy, jakich przedmiotów używamy na co dzień, czym jemy, myjemy zęby, piszemy, włączamy światło- niemal każdy przedmiot w naszym otoczeniu- to dzieła wzornictwa przemysłowego” Małgorzata Wesołowska Kuratorka Designu.

W trakcie spotkania obejrzeliśmy relację z wystawy Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentujące najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne.

Dowiedzieliśmy się, że na wiele czynników reagujemy podświadomie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet krój użytej na przykład na wizytówce czcionki, wpływa na nasze wybory, może budzić zaufanie, lub odwrotnie.

W projektowaniu mebli natomiast poza estetyką i innowacyjnością, słowem interesującym projektem, niezwykle ważna jest ergonometria (metoda badań polegająca na ocenie wydolności fizycznej człowieka). Dlatego też najwygodniejsze krzesło ma dokładnie 45 centymetrów wysokości mierzonej od siedziska do podłoża i takiej wysokości krzesła najczęściej znajdujemy w sklepach. Anna Salwin uświadomiła nam również, że nie zawsze warto pozbywać się starych mebli, bo odrestaurowane mogą okazać się naprawdę dużo warte.

Ciekawy wykład Pani Anny oraz jej ekspresyjny i zajmujący sposób opowiadania sprawiły, że piątkowy wieczór upłynął nam bardzo miło i zaskakująco szybko.

Przy kawie i herbacie dzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania. Była również okazja do podziwiania wyeksponowanej w Czytelni wystawy prac fotografa Adama Palucha „ Czarnobyl z bliska, 30 lat po”.

 

 

Opublikowane przez: Administrator