Zapomniana Klasyka Dla Dorosłych cz.3

2020-07-24

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu pragniemy odświeżyć w pamięci Czytelników powieść George’a Orwella "Folwark zwierzęcy". Książka ukazała się w roku 1945 i przez wiele lat w Polsce była zakazana. Mamy nadzieję, że obecnie jej treść jest ogólnie znana, czy to z literatury, czy z istniejących animowanych adaptacji lub ekranizacji filmowych. Orwell opowiada historię buntu zwierząt przeciwko dręczącym ich ludziom. Oswobodzony inwentarz opanowuje folwark. Wspólnie pracują, tworzą własną konstytucję i ustalają sprawiedliwe prawa, które mają na celu stworzenie idealnego dla nich miejsca do życia i pracy. Z czasem jednak utworzenie hierarchii i pęd zwierząt do władzy sprawia, że tak naprawdę, nic nie zmienia się na lepsze, a piękne ideały z czasem zamieniają się w kolejne formy terroru i ucisku.

Treść powieści może być odbierana na wiele sposobów. Różne zachowania zwierząt kryją ludzkie charaktery i dają do myślenia, czego dowodem są poniższe cytaty pochodzące z tej ponadczasowej w swej wymowie książki:
1. "Zwierzęta w ogrodzie patrzyły, to na świnię to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest, kim"
2."Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych"
3."Najgorszą rzeczą na świecie jest umysł przypominający patefon; nie ma przy tym znaczenia, czy komuś odpowiada grana w danej chwili płyta, czy nie"

Opublikowane przez: Administrator