Zapomniana klasyka dla dorosłych

2020-07-17

Zapiski oficera armii Czerwonej Sergiusza Piaseckiego to książka kultowa, pisana na emigracji (w Polsce w latach 80-tych dostępna była jedynie w tzw. drugim obiegu). Pokolenia czytelników śledziły przezabawne perypetie czerwonoarmisty Miszki Zubowa "oficera i komsomolca" ślepo wierzącego propagandzie Sowieckiej, który wraz z wojskiem okupuje Wilno od września 1939 roku. Zubow to prostak i cham bez najmniejszej ogłady towarzyskiej, który ma o sobie dość wysokie mniemanie. Spotykając się z Polakami jest nieprzyjemny, pogardliwie nazywając rozmówców burżuazyjnymi krwiopijcami, i że Sowieci nauczą ich życia. Jednak rzeczywistość przeczy temu co wbito mu do głowy w ZSRS.

Miszka w swoim kraju ciągle chodził od piekarni do piekarni kupował po kawałku chleba. Zegarek na ręku to obraz wysokiego statusu społecznego, dlatego Zubow kupił sobie dwa i chodził z dwoma na ręku. Postępowanie, przygody, reakcje, powiedzonka bohatera odnotowane w "Zapiskach...", skąpane w ogromnych ilościach wódki, wywołują śmiech, są powodem zabawy ale do czasu. Tak naprawdę książka zawiera wiele smutnych, tragicznych obrazów i strachu tych, którzy mieli pecha zetknąć się z "wyzwolicielami".

Powieści Sergiusza Piaseckiego są w większości oparte na własnych przeżyciach lub obserwacjach. Życiorys tego pisarza to gotowy materiał na film sensacyjny nie gorszy niż przygody Jamesa Bonda. Złodziej, przemytnik, agent polskiego wywiadu, wieloletni więzień i pisarz - to tylko niektóre z wcieleń S. Piaseckiego. Dlatego uwadze czytelników polecamy również jego biografię - Demel R. "Sergiusz Piasecki (1901-1964). Życie i twórczość".

Opublikowane przez: Administrator