Zaproszenie na IX Bialski Festiwal Okołoliteracki

2017-09-28

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na IX Bialski Festiwal Okołoliteracki w dniach 6-8 października 2017 roku. Hasłem dziewiątej edycji festiwalu, "Cisza przestrzeni nieskończonych", jest fragment wiersza Tadeusza Płużańskiego, najbliższego współpracownika Witolda Pileckiego.

Przy wsparciu Prezydenta Dariusza Stefaniuka, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz radnego miasta  Kamila Paszkowskiego możemy Państwu zaproponować w tych dniach silną dawkę emocji literackich, muzycznych, filmowych i patriotycznych.

Każdego roku elementem docelowym festiwalu jest spotkanie z pisarzem, dlatego też  podczas tej edycji gościć będziemy Tadeusza M. Płużańskiego, który w swoich książkach odkłamuje historię, ściga zbrodniarzy Polski stalinowskiej, pisze o "bestiach" dotąd nieukaranych za zbrodnie popełnione na Żołnierzach Wyklętych, a także walczy o godne zachowanie pamięci Niezłomnych.

Podejmując tematykę Żołnierzy Niezłomnych w ramach Bialskiego Festiwalu,  chcemy promować literaturę publicystyczną i historyczną, a dzięki spotkaniu z Tadeuszem Płużańskim i jego twórczością zwiększyć zainteresowanie czytelników tą formą literacką. Ale przede wszystkim poprzez spotkanie z  pisarzem, koncert, wykłady o żołnierzach Wyklętych i filmy chcemy propagować postawy patriotyczne wśród młodzieży, przywracać cześć i godność pomordowanym żołnierzom podziemia.

6 października 2017(piątek) będzie pierwszym dniem festiwalu. Dzięki wykładowi pracownika warszawskiego IPN dr Mariusza Bechty o prześladowaniach Żołnierzy Wyklętych naszego regionu, zgłębimy ogólną i regionalną wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych. Będzie to jednocześnie dzień filmowy, nawiązujący do zakładanej przez festiwal okołoliterackości, wspierający słowo pisane obrazem. Wszyscy chętni Czytelnicy będą mogli obejrzeć filmy pt. "Generał Nil" w reż. R. Bugajskiego oraz "Wyklęty" w reż. K. Łęckiego.

Drugiego dnia festiwalowego - 8 października 2017 (niedziela)- odbędzie się (dla młodzieży i dorosłych) lekcja historii, patriotyzmu i literatury okraszona potężną dawką poezji w rockowym brzmieniu. Z koncertem wystąpi Norbert "Smoła" Smoliński wokalista zespołu Contra Mundum. Głównym zaś punktem festiwalu będzie spotkanie z publicystą, pisarzem i historykiem, prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim. Spotkanie poprowadzi dr Dariusz Magier. W tym dniu odbiorą nagrody i zaprezentują swoje interpretacje utworów patriotycznych, laureaci konkursu recytatorskiego pt.: „Myśląc Ojczyzna”, który odbył się 1 marca, podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Czytelni MBP.

Ten wyjątkowy dzień uświetni  odsłonięcie muralu poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, powstającego z inicjatywy radnego Kamila Paszkowskiego i  Fundacji „Kocham Podlasie” przy ul. ks. Z. Bieńkowskiego.

Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta i okolic na wszystkie dni festiwalowe. Szczegóły na plakacie.

Opublikowane przez: Informatorium/Czytelnia