Znakomite osobistości podczas IX Bialskiego Festiwalu Okołoliterackiego.

2017-10-05

Tadeusz Marek Płużański urodził się w 1971 roku. Jest dziennikarzem, publicystą, historykiem, dyrektorem do spraw publicystyki w TVP Info -  syn Tadeusza Płużańskiego, będącego  bliskim współpracownikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Od 2013 jest prezesem Fundacji „Łączka”, zajmującej się wydobywaniem i identyfikacją  szczątków Żołnierzy Niezłomnych, bestialsko pomordowanych i wrzuconych do bezimiennych dołów śmierci, skazanych przez komunistyczne władze Polski na zapomnienie.

T. M. Płużański w swoich książkach rozlicza tych, którzy tych zbrodni się dopuścili. Odszukuje i podaje do publicznej wiadomości nazwiska oprawców i sędziów, którzy postanowili Niezłomnych zamordować, a następnie niszcząc życie ich najbliższych, zamordować pamięć o nich, jednocześnie niszcząc ich moralnie w oczach społeczeństwa. W powojennej komunistycznej Polsce z Bohaterów, mających za świętość hasła: Bóg Honor i Ojczyzna, zrobiono bandytów, szkalując ich dobre imię. Tadeusz Płużański w swoich publikacjach przywraca Żołnierzom Wyklętym cześć i honor!

Pisarz i publicysta zasiada także w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, która  została powołana miedzy innymi do walki z nieprawdziwymi informacjami na temat historii Polski, przebiegu II wojny światowej, czy  niemieckich obozów koncentracyjnych.

„Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski” został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę,  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

T. M. Płużański wydał kilka książek o jakże wymownych tytułach, z których dowiadujemy się o bestialstwie i  bezkarności oprawców Polski Perelowskiej, kasty mającej w swych rękach losy wielu niewinnych żołnierzy i ich rodzin.

  1. Bestie. Mordercy Polaków;
  2. Oprawcy. Zbrodnie bez kary;
  3. Bestie 2;
  4. Lista oprawców;
  5. Moje spotkania z bestiami;
  6. Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy;
  7. Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych.

Tadeusz Marek Płużański wystąpi podczas IX Bialskiego Festiwalu Okołoliterackiego dnia 8 października o godz. 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina (w parku radziwiłłowskim) a rozmowę poprowadzi dr hab. Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH w Siedlcach Dariusz Magier. 

Norbert "Smoła" Smoliński muzyk, kompozytor, autor tekstów i  wokalista zespołu Contra Mundum będzie gościem drugiego dnia IX Bialskiego Festiwalu Okołoliterackiego.  8 października o godz. 19.00 wystąpi z solowym koncertem wykonując patriotyczną poezję polskich poetów w rockowej aranżacji.   

Contra Mundum czyli „przeciw światu”, wykonuje utwory będące manifestem „przeciw zapomnieniu”. W repertuarze zespołu znajdują się  kompozycje do często trudnych tekstów największych  polskich  poetów takich jak Wyspiański, Słowacki, Norwid, Gajcy, Baczyński, Herbert. Zespół nadaje też nowe brzmienie popularnym piosenkom partyzanckim, utrwalając pamięć i przywracając szacunek tym, którzy poświęcili swe życie podczas zrywów narodowowyzwoleńczych czy stracili swe życie w katowniach ubeckich. 

Zespół wydał 3 albumy opowiadające o ważnych dla życia Polaków wydarzeniach: „W wierszu i boju.1914 -1949”, „Cześć i chwała bohaterom” oraz „…odważnym wszystkim pokłon niski…” w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Opublikowane przez: Informatorium/Czytelnia