Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej - „Łącznik” miesięcznik młodzieży Państwowego Seminarium Nauczycielskiego im. Mieczysława Brzezińskiego w Leśnej Podlaskiej

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Łącznik” miesięcznik młodzieży Państwowego Seminarium Nauczycielskiego im. Mieczysława Brzezińskiego w Leśnej Podlaskiej

Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej powstało w 1916 r. z inicjatywy Polskiej Macierzy Szkolnej (była to organizacja społeczna zajmująca się sprawami oświatowymi działająca w latach 1905-1907 i 1916-1939), lecz dopiero osiem lat później, czyli w 1924 r. nadano jej nazwę „Państwowe Seminarium Nauczycielskie im. Mieczysława Brzezińskiego” (Mieczysław Brzeziński był wydawcą i redaktorem naczelnym czasopisma „Zorza” w Warszawie, oraz współtwórcą i wiceprezesem Polskiej Macierzy Szkolnej).

Na terenach ówczesnego Królestwa Polskiego (później II RP) istniało kilkadziesiąt seminariów nauczycielskich żeńskich i męskich m.in., w Siedlcach, Lublinie czy Chełmie. Zjawiskiem identyfikującym szkolnictwo średnie, w okresie międzywojennym były wydawnictwa uczniowskie. Jednym z nich był miesięcznik „Łącznik” wydawany przez seminarium męskie w Leśnej Podlaskiej.

Pierwszy i drugi numer czasopisma pojawił się na przełomie września i października 1927 r.  Forma wydawania każdego numeru była zazwyczaj podobna, posiadała stałe działy, w których pojawiały się informacje dotyczące dzieł literackich a także naukowych. Zdarzało się tak, że w kolejnych numerach czasopisma pojawiały się nowe działy, nie zawsze stałe, m.in., takie jak dział pedagogiczny czy teki regionalisty. Najprawdopodobniej uzależnione to było od treści zgromadzonego materiału na kolejny okres wydawniczy. Częstotliwość ukazywania się miesięcznika bywała różna, choć starano się przestrzegać ustalonych terminów. Nie zawsze jednak udawało się realizować plan wydawniczy zgodnie z harmonogramem. Najczęstszą bolączką był brak zaangażowania wśród uczniów, ponieważ to oni sami, w przeważającej większości odpowiedzialni byli za teksty publikowane w czasopiśmie. Ważną rolę odgrywały również środki finansowe, które potrzebne były, aby czasopismo mogło ukazywać się regularnie. Zazwyczaj pozyskiwano je z dodatkowej działalności szkolnej. Niewielkie wpływy pochodziły również ze sprzedaży poszczególnych numerów poza murami szkoły.

Na przestrzeni kilku lat działalności nastąpiło kilka roszad na stanowisku redaktora czasopisma „Łącznik”. Początkowo owe stanowisko piastował Stefan Szejnert, później Władysław Wyszkowski, Wacław Kielak, Bronisław Oborski oraz Mirosław Fligier. Od września 1933 r. ustalono komitet redakcyjny, w którym znaleźli się uczniowie: Zygmunt Górski, Edward Chełstowski, Józef Łojek, Włodzimierz Bohuszewicz, Mieczysław Chmielewski i Edmund Sacharuk, a stałymi opiekunami pisma zostało małżeństwo profesorów - Maria i Stanisław Jedlewscy. Ostatni numer czasopisma wydano na początku 1935 r. i został zadedykowany „Wodzowi Młodego Pokolenia” Marszałkowi Józefowi Piłsudzkiemu z okazji jego imienin.

W 1937 r. Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej zostało oficjalnie zamknięte a w jego miejsce powstało Gimnazjum i Liceum Pedagogiczne. Obie szkoły funkcjonowały do listopada 1939 r., kiedy to niemieckie władze okupacyjne nakazały zamknięcie obu placówek.

Z numerami czasopisma „Łącznik” można zapoznać się na stronie Bialskiej Biblioteki Cyfrowej oraz bezpośrednio w Dziale Wiedzy o regionie naszej biblioteki.

Banery/Logo