Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wyniki konkursu "Ocalić od zapomnienia"

31 maja 2021 r. odbyło się rozstrzygnięcie XVII edycji konkursu powiatowego o tematyce regionalnej z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego adresatami były biblioteki publiczne powiatu bialskiego.

Hasło bieżącej edycji brzmiało „Moja miejscowość w pamięci mieszkańców”.

Konkurs organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej objęty był patronatem Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu tradycyjnej pracy opisowej uzupełnionej fotografiami lub innym materiałem graficznym, której treść powinna stanowić opisy dawnego wyglądu zabudowy, ogrodzeń, dróg, elementów krajobrazu itp. danej miejscowości lub opis jednego, ważnego bądź charakterystycznego dla tej miejscowości obiektu lub obiektów. Opisy powinny dokumentować zmiany w architekturze miejscowości na przestrzeni lat.

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej i Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, oceniło 6 prac, biorąc pod uwagę zgodność pracy z założeniami konkursu, bogactwo i różnorodność opisów i materiału graficznego, zakres współpracy ze środowiskiem w gromadzeniu materiałów, estetykę wykonania i pomysł na pracę, i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce otrzymała:

Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim za pracę „Gdzie ty jesteś chatko mała…”

II miejsce ex aequo:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie za pracę o miejscowości Zakalinki,

Gminna Biblioteka Publiczna w Rossoszu za pracę przestawiającą dawniej funkcjonujące w miejscowości obiekty: kółko rolnicze, kwaszarnię i zlewnię mleka.

III miejsce:

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Romaszkach za pracę o Szkole Podstawowej w Romaszkach, historii kapliczki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i budowie drogi.

Wyróżnienie:

Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie za pracę „Mieszkańcy i budownictwo wsi Drelów w XX wieku”, za szczegółowy spis domostw wsi Drelów wraz z historią rodzin w nich zamieszkujących.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zebranie bezcennych materiałów dokumentujących historie naszych małych ojczyzn.

Laureatkom składamy serdeczne gratulacje.

Banery/Logo