Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dawnej ilustracji czar - wystawa

Jedna z cech charakterystycznych książeczek dla dzieci są przepiękne ilustracje, które swoim kunsztem, pomysłowością i kreatywnością dorównują treści. Jednocześnie to właśnie ilustracje przyciągają wzrok dziecka i to one często decydują o wyborze książki do wypożyczenia w bibliotece.

Historia literatury dziecięcej sięga połowy XVII wieku. Wcześniej dzieci i młodzież miała jedynie do dyspozycji książki i opowiadanie wydawane dla dorosłych, często odpowiednio przerabiane, pozbawiane tzw. „niemoralnych treści”. Tematyka początkowych dzieł przeznaczonych dla dzieci była mocno umoralizowana, dzieci miały być grzeczne i posłuszne i w takim tonie pisano pierwsze utwory przeznaczone dla najmłodszych. W tym samym czasie pojawiały się pierwsze głosy mówiące o tym, że książka przeznaczona dla dziecka powinna być opatrzona w ilustracje i starannie wydana. Tekst z dodatkową ikonografią miał wpływać na lepszy rozwój dziecka. Tak było. Teraz książka ma przede wszystkich bawić, uczyć ale niekoniecznie umoralniać i straszyć naszych najmłodszych. Podobnie ilustracje, na przestrzeni lat przeszły długą drogę, są przeróżne od kolorowych po czarno-białe, od prostych po bogate. Zapraszamy do Biblioteki Barwnej, gdzie w oknach przy wejściu można obejrzeć przepiękne ilustracje z XIX i początku XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji "Dawnych ilustracji czar"

Banery/Logo