Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

W grudniu po południu

Kolejny wtorek przed nami i recenzje książek, które warto przeczytać w grudniu. Dziś wszystkim miłośnikom literatury prezentujemy cztery tytuły: "Niemożliwy manuskrypt", "Schronisko dla ludzi", "Mam na Ciebie oko", "Neurolożka: piękny umysł, który się zgubił" polecają Państwu pracownicy Filii nr 1 (Al. 1000-lecia 35). Zachęcamy do przeczytania recenzji.

Niemożliwy manuskrypt - Agnieszka Grzelak

Eia, mimo młodego wieku, jest wytrawną kopistką manuskryptów. Technik kopiowania od maleńkości uczył ją ojciec. Niestety zadania, które powierzają jej zwierzchnicy są poniżej jej możliwości. Bardzo nad tym ubolewa. Do czasu, kiedy pojawia się wieść o tajemniczym manuskrypcie, który nie daje się skopiować i którego pragną wszyscy, gdyż ma spełniać marzenia.

Różni ludzie zlecają Ei przepisywanie ksiąg w nadziei, że manuskrypt okaże się właśnie tym niemożliwym. Nic nie jest jednak proste. Magia sprawia, że uzdrawiani ludzie zmieniają się w zombie. Książka jest pełna także innych niezwykłych postaci.

Do serca przypadła mi barwna postać niepokornej dziewczyny. Bohaterka utworu udowadnia, że skopiować można wszystko, zmierza się z czarami, pokonuje zło a także zdobywa miłość.

Udowadnia, że w słowie pisanym tkwi wielka siła.

Katarzyna Kulik

Schronisko dla ludzi – Wojciech Szlęzak

W każdym z nas jest pan Hyde i doktor Jekyll – wewnętrzny konflikt pomiędzy jaśniejszą

i ciemniejszą stroną naszej natury. Wybieramy jedną lub drugą, często nie przewidując wynikających z tego konsekwencji. A one czasami doprowadzają nas w miejsce, z którego nie ma już bezpiecznego odwrotu.

Górskie schronisko, otoczone gęstym lasem, zmierzch, skrzypiący od mrozu śnieg i sześcioro obcych sobie ludzi. Hazardzista, dyrektor firmy, nastolatka, kobieta maltretowana przez męża, alkoholik i tajemniczy gospodarz schroniska.

To miejsce akcji i bohaterowie powieści „Schronisko dla ludzi” Wojciecha Szlęzaka, opowieści o relacjach międzyludzkich, o emocjach, o tym, jak łatwo jest zapomnieć o granicach moralnych, usprawiedliwiając ich przekraczanie „wyższą koniecznością”.

W przypadku tej powieści określenie thriller psychologiczny umieszczone na okładce książki może wprowadzić czytelnika w błąd. Jest to raczej literatura obyczajowo-psychologiczna z elementami thrillera.

Dobra historia, którą trzeba po kawałeczku, jak puzzle, składać w całość. Opowieść o tych, którzy karmili w sobie złego wilka*.

* Legenda Czirokezów o dwóch wilkach

Agnieszka Sawczuk

Mam na Ciebie oko - Mary Higgins Clark

„Mam na ciebie oko” Mery Higgins Clark to powieść kryminalna. Po hucznej imprezie podczas nieobecności rodziców osiemnastoletniej Kerry, dziewczyna zostaje znaleziona martwa w swoim basenie. Głównym podejrzanym staje się jej chłopak Alan, gdyż poprzedniego wieczoru się pokłócili. To nie jedyny podejrzany o morderstwo Kerry. Jamie,

jej niepełnosprawny sąsiad, widzi, co się stało, ale nie uświadamia sobie tego. Zostawia ślady na narzędziu zbrodni i wszędzie dookoła. I tym samym staje się drugim podejrzanym. Starsza siostra Aline chce za wszelką cenę poznać prawdę, nie wierzy w winę niepełnosprawnego sąsiada. Śledztwo prowadzi detektyw Mike Wilson. Prosi o pomoc Aline, która jest szkolnym pedagogiem. Nie wie, że grozi jej niebezpieczeństwo. Świetnie napisany kryminał. Intrygująca zagadka z niespodziewanym zakończeniem. Bardzo wszystkim polecam.

Anna Szewczyk

Neurolożka: piękny umysł, który się zgubił – Lipska Barbara K. we współpracy z Elaine McArdle

Książka „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił”, a stosunek szewca do własnego obuwia

Oczywiście, że, zgodnie z tytułem, nie jest to książka o szewcu. Skłania jednak do zbadania prawdziwości słów: szewc bez butów chodzi. Może okazać się wyjątkowo opieszały w naprawie własnych trzewików, ale jeśli bardzo mu na nich zależy, zrobi to najlepiej – na podstawie własnych problemów z ich użytkowaniem.

Pani Barbara Lipska nie zwlekała z naprawą mózgu, który zaczął jej się psuć. Neurolożka zawodowo badająca mózgi pod kątem chorób psychicznych, szybko zorientowała się, że w jej własnym dzieje się coś niedobrego. Nie była jednak w stanie przewidzieć rzeczy, nad którymi nie zapanuje, mimo doświadczenia zawodowego.

I tu pojawia się znów „szewc”. Można być specjalistą w swojej dziedzinie, ale na zaawansowanym etapie choroby nie zdawać sobie sprawy, że jest o krok od katastrofy. Chorzy psychicznie często uważają, że są zdrowi, nie widzą swoich zachowań, będących następstwem choroby. Chodzą „bez butów” całe życie. Neurolożka straciła buty na kilka miesięcy. Wielokrotnie pokonała raka mózgu i odtwarzając miesiące swojej psychozy zdołała przeanalizować swoje „chodzenie bez butów”.

Szewc wie, jak naprawić buty, bo przecież sam używa obuwia. Mówi się, że dobrym terapeutą uzależnień jest ktoś, kto sam wyszedł z alkoholizmu. Neurolożka zrobiła krok w badaniach nad schizofrenią, bo sama miała jej objawy z powodu zmian chorobowych w mózgu.

Ta biografia jest jak ta choroba: szokuje, przeraża, załamuje, uczy i napawa nadzieją.

Mariola Szupiluk

Banery/Logo