Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Wrześniowy DKK o wojnie i pamięci - relacja

Każdy dorosły Polak wie, co zdarzyło się ponad osiemdziesiąt lat temu. Wybuchła druga wojna światowa i po dwudziestu latach odzyskania niepodległości, musieliśmy znów stanąć do walki o nasz kraj. Dyskusyjny Klub książki omawiał wspaniałą powieść Andrzeja Stasiuka pt. „Przewóz”. Na tę powieść (kolejną po książce „Taksim), musieliśmy czekać ponad dziesięć lat.

Jednym z wątków książki jest opis czerwca 1941 roku, gdzie stanęły po dwóch stronach rzeki Bug, wrogie sobie armie. Po jednej stronie Rosjanie, po drugiej stronie Niemcy. W tym czasie para Żydów chce się przedostać na drugi brzeg rzeki, obok nich działają partyzanci i lokalna ludność. Partyzanci przedstawieni jako ludzie z krwi i kości ze swoimi problemami i rozterkami, momentami bardzo zagubieni, słabo uzbrojeni, jednak z wielkim sercem do walki. Kolejnym wątkiem „Przewozu” są czasy współczesne, gdzie autor próbuje zrekonstruować pamięć schorowanego Ojca. Czytelnik z naszego regionu, pewnie zwróci uwagę, na ciekawe i przepiękne opisy Bugu, mimo że autor, ani razu nie wymienia nazwy tej rzeki. Przez to, że akcja głównie toczy się na bliskich nam terenach, tym bardziej zachęca do przeczytania.

Banery/Logo