Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Mikołajki

Zgodnie z tradycją już niedługo, bo w najbliższy poniedziałek - 6 grudnia obchodzić będziemy Mikołajki. Święto ustanowione na cześć znanego z pobożności i hojności biskupa z Miry, patrona dzieci, znanego jako święty Mikołaj.

Wszystkim, niezależnie od wieku - i małym i dużym, dzień ten kojarzy się z prezentami. W Polsce wierzymy, że w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci i zostawia im pod poduszką lub w czystych butach drobne prezenty, słodycze lub owoce.

Czy wiecie, że nie we wszystkich krajach znany jest ten zwyczaj?
W innych państwach również praktykowane są mikołajkowe tradycje, jednak w zależności od kraju, różnią się one mniej lub bardziej znacząco. Podobnie jak ulega modyfikacjom sama postać świętego Mikołaja…

Najbardziej wierny tradycji jest wizerunek niemieckiego Mikołaja, rozdającego prezenty starego biskupa z brodą, poruszającego się na ośle lub saniami.

Mikołaj jakiego my znamy z książek, filmów fabularnych i animowanych to przemieszczający się saniami zaprzężonymi w renifery, wesoły, brodaty starszy pan z nadwagą w czerwonym stroju.

Natomiast dzieci w Danii czekają na podarki od ubranego w szary strój i czerwony kapelusz „Świątecznego Człowieka”, któremu pomagają elfy.

Belgijskie dzieci znajdują prezenty w przygotowanych butach i koszykach już 5 grudnia.

Tego samego dnia do holenderskich dzieci, ubrudzony sadzą z komina Mikołaj zwany Sinterklass przypływa statkiem z Hiszpanii i obdarowuje je wykonanymi z czekolady, pierwszymi literami ich imion.

6 grudnia w Czechach i Słowacji prezenty rozdaje Mikulas w towarzystwie anioła i diabła.

Francuski „bożonarodzeniowy ojciec” jedynie wizualnie przypomina świętego Mikołaja, będąc jego świecką wersją.

W Stanach Zjednoczonych, w tradycji rodzin, których przodkowie pochodzą z Europy pojawia się św. Mikołaj, by 6 grudnia napełnić skarpety wywieszone nad kominkiem wymarzonymi prezentami.

Długo na prezenty czekają dzieci w Rosji. Tam rozdaje je Dziadek Mróz - starszy pan ubrany w długi kożuch, który w towarzystwie Śnieżynki zjawia się u dzieci dopiero w Nowy Rok.

Podobnie w Hiszpanii, Święty Mikołaj pojawia się 6 stycznia. W odpowiedzi na dziecięce listy napełnia upominkami skarpety zawieszone przy łóżku lub kominku. W Anglii dzieje się podobnie, z tym, że Mikołaj- Santa Claus odwiedza domy jedynie w Wigilię.

We Włoszech prezenty dla dzieci zostawia kobieta - latająca na miotle wiedźma Befana. 6 stycznia zostawiając podarki w przygotowanych skarpetach.

Tym, co łączy obchody Mikołajek w różnych krajach, jest radość, jaką wywołują najdrobniejsze nawet podarki. Są one pięknymi dowodami pamięci, empatii i uważności na drugiego człowieka. Dlatego też wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby 6 grudnia trafił do nich prezent od Świętego Mikołaja :-)

Banery/Logo