Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Znany… nieznany… nagradzany

Lutowe spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego było wyjątkowe chociażby z tego powodu, że spotkaliśmy się w dniu datowanym w magiczny sposób…. 22.02.2022 (data spotkania czytana, czy to od przodu, czy od tyłu daje tę sama wartość). Nie wszystkim uczestnikom znana była twórczość hiszpańskiego reżysera. Jak to możliwe? Wydawać by się mogło, że tak wybitny reżyser, w którego dorobku prawie każdy film staje się genialnym dziełem zauważanym i nagradzanym na międzynarodowych festiwalach, musi być znany i rozpoznawalny. Niestety nawet najwybitniejszy twórca i dzieło ma swój czas i swoich odbiorców.

Pedro Almodóvar w swoich filmach kreuje świat często groteskowy, ale jednocześnie prawdziwy. W jego filmach główne role grają uczucia i emocje: zazdrość, zdrada, rozpacz, zemsta, radość, które są ekspresyjnie przekazywane widzom przez świetnie dobranych aktów.

Znany i doceniany przez krytyków dzięki ciekawym zbliżeniom i kadrom, jakie często stosuje w swoich filmach, w których duże znaczenie ma również to, co jest w tle, czyli tzw. scenografia (patrz „Drżące ciało” 1997, scena porodu w pustym autobusie i jednoczesne zwiedzanie Madrytu).

Trochę Nieznany, ponieważ sposób narracji, szczególnie w filmach z lat 90 jest różny niż ten, do którego przyzwyczaiły nas hollywoodzkie produkcje. I o ile nie każdy słyszał o Almodóvarze to już o takich aktorkach i aktorach jak Penélope Cruz, Antonio Banderas, (który rozpoczął właściwie karierę grając w filmach Almodóvara patrz „Sztuczne rzęsy” z 1982 r.) czy Javier Barden.

Prawie każdy film nagradzany na festiwalach i konkursach z Oskarem za najlepszy film zagraniczny w 2002 r. „Porozmawiaj z nią”. I oczywiście bezkonkurencyjny na festiwalach w Cannes i Wenecji.

Dla tych, którzy nie znają twórczości omawianego na lutowym klubie reżysera zapraszamy do Biblioteki barwnej, posiadamy całkiem pokaźną kolekcję jego filmów.

Banery/Logo