Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Czy warto zdobywać szczyty? Spotkanie MDKK "Księgołap"

Październikowe spotkanie, działającego przy bibliotece Barwnej Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Księgołap” pozwoliło młodym czytelnikom poznać bliżej Wandę Rutkiewicz.

Ta wybitna polska himalaistka, dzięki niesamowitym osiągnięciom jest jednym z patronów roku 2022. Mimo, iż jako młoda dziewczyna była bardzo dobrą siatkarką [m.in. występowała w kadrze narodowej], pokochawszy wspinaczki górskie, zapisała się w historii polskiego i światowego himalaizmu. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii tego sportu. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

Najbardziej spektakularne jej osiągnięcia to:

  • 16 października 1978 zdobyła Mount Everest jako trzecia kobieta w historii oraz pierwszy Polak,
  • 15 lipca 1985 wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską wykonała pierwsze wejście czysto kobiece na Nanga Parbat ścianą Diamir,
  • 23 czerwca 1986 zdobyła K2 jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak,
  • Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.

Rozmowa o tej wspaniałej kobiecie, była okazją, aby młodzież obecna na spotkaniu mogła uzmysłowić sobie jak trudne i skomplikowane jest pokonywanie własnych słabości i ograniczeń, nie tylko w odniesieniu do gór. Bo przecież każdy z nas ma własne Himalaje, które usiłuje pokonać. Ważne, aby ciągle próbować i nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach.

Zapraszamy młodzież zainteresowaną dyskusją o książkach i wybitnych ludziach. A także tych, którzy chcą spędzić czas w interesującym towarzystwie rówieśników.

Następne spotkanie odbędzie się 18 listopada. Tym razem tematem rozmowy będzie książka i film „Igrzyska śmierci” Suzanne Colins. Czekamy na Was o 16:30.

Warto zostać „Księgołapem”!

Banery/Logo