Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Barwny obieżyświat

Zbliża się Wielkanoc. Barwny Obieżyświat kończy swoją podróż po krajach skandynawskich. W związku z tym pragniemy Naszym czytelnikom opowiedzieć o sposobach spędzania tych świąt w Skandynawii.

Wiecie co to jest Paskekrim? To w Norwegii świąteczne wydania powieści kryminalnych, które z okazji świąt można zakupić w atrakcyjnych cenach i specjalnych pakietach. Tak, tak w Norwegii w Wielkanoc czyta się namiętnie kryminały. Podobnie w norweskiej telewizji, w tym czasie nadawanych jest mnóstwo filmów i seriali o tej tematyce, które koniecznie i tradycyjnie należy obejrzeć. Norwegowie traktują też ten czas również jako okazję do wyjazdu i odpoczynku na łonie urokliwej natury, której  tam nie brakuje. W Szwecji natomiast pierwszym zwiastunem zbliżającej się Wielkanocy jest przystrajanie od zewnątrz domów w påskris, czyli gałązki z piórkami. Bukiet gałązek ozdobionych kolorami jest symbolem wielkanocnej palmy, na pamiątkę wejścia Jezusa do Jeruzalem oraz jest jakby wielkanocną wersją bożonarodzeniowej choinki. Szwedzkie dzieci w przebraniu czarownicy pukają do domu sąsiadów, znajomych i w zamian dostają pełne słodyczy kolorowe jaja. Wedle starych wierzeń, czarownice siadały na miotle i leciały do Blåkulla (szwedzkie miejsce spotkań czarownic), wylatywały w Wielki Czwartek, a wracały w Wielkanoc. W Finlandii Wielki Piątek to inaczej pitkäperjantai, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „długi piątek”, jest to jednocześnie dzień wolny od pracy, podobnie jak sobota i niedziela. W Finlandii na stole królują, podobnie jak w Polsce jaja, a prawdziwym przysmakiem finów jest mämmi - jest to swego rodzaju deser zrobiony z wody, mąki żytniej, słodu, melasy i ewentualnie skórki pomarańczowej. Mämmi je się na zimno, z cukrem i słodką śmietanką.

Smacznego i Wesołych Świat Wielkanocnych!

Banery/Logo