Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dzisiaj przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niektórym z nas wydaje się, że było to całkiem niedawno, a przecież od tego czasu zdążyły wejść w dorosłe życie już dwa kolejne pokolenia Polaków. Pokolenia dla których sprawy związane z okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 roku, są tylko datą w najnowszej historii naszej ojczyzny.

Jak wyjaśnić dziecku czym był ten okres w naszych dziejach oraz jak mocno zaważył na czasach współczesnych? Nie należy to do najprostszych zadań, bo przecież jak wytłumaczyć dziesięciolatkowi, że stało się w kilometrowej kolejce po papier toaletowy, banany znało się tylko ze zdjęć, żywność, a nawet odzież była dostępna na kartki, a w sklepach być tylko ocet. Współczesne dzieci, dla których wszystko dostępne jest na wyciągnięcie ręki, a sklepowe półki uginają się od różnorodnych towarów, kolorowych zabawek, smacznych słodyczy, opowieści o czasach sprzed 40 lat traktują jak historie nie z tej planety.

Niewątpliwie warto rozmawiać z dziećmi o czasach w których przecież żyli ich dziadkowie, o trudnościach jakie musieli pokonywać aby osiągać swoje cele i realizować marzenia.

Jak zwykle niezastąpioną i w tym temacie bywa książka. Zwracamy uwagę i polecamy dwie pozycje Wydawnictwa Literatura, pierwsza to „Wilczek” - Katarzyny Rytych, a druga to pozycja „Zbuntowane słowa” - Joanny Papuzińskiej.

Wilczek jest opowieścią o małym Wiktorze, wnuku żołnierza II wojny światowej, który budzi się pewnej bardzo mroźnej niedzieli, zasiada przed czarno-białym telewizorem, aby obejrzeć Teleranek...a potem już nic nie będzie takie samo. Joanna Papuzińska w Zbuntowanych słowach, również na przykładzie małego chłopca, który słucha opowieści dziadków, snuje historię o konspiracyjnym przekazie informacji.

Zapraszamy serdecznie, obie pozycje dostępne są w Bibliotece Barwnej, których wspólne z dzieckiem czytanie będzie dawką dobrze opowiedzianej, najnowszej historii naszej ojczyzny.

Banery/Logo