Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Podsumowanie XXV Jubileuszowych BDKD

Za nami wyjątkowe wydarzenie czytelnicze- Jubileuszowe XXV Bialskie Dni Książki Dziecięcej. Tegoroczne święto zorganizowane przez pracowników biblioteki Barwnej i filii z oddziałami dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej skierowane było szczególnie do młodych odbiorców, ale dzięki zróżnicowanym wydarzeniom, każdy mógł znaleźć coś interesującego. Możliwość udziału w przygotowanych atrakcjach miała każda z grup wiekowych odwiedzających bibliotekę Barwną.

Temat „Na barwnym tropie” zachęcał czytelników do udziału w różnorodnych poszukiwaniach i tropieniu zarówno ciekawych autorów, jak też różnorodnych wydarzeń i emocji. Zaproszeni z okazji jubileuszu goście dokładali wszelkich starań, aby prowadzone przez nich spotkania wzbudzały ciekawość uczestników i zachęcały do sięgania po różnorodne wiadomości zawarte w książkach znajdujących się w bibliotecznych zbiorach.

Wstępem do dwutygodniowego święta była przygotowana i przeprowadzona 11 maja przez pracowników Barwnej gra pod hasłem „Wytrop autora”. Jej celem było odgadnięcie jacy autorzy odwiedzą nas w tym roku. Wzięło w niej udział 15 osób podzielonych na trzy drużyny, a dodatkowo każdemu z uczestników towarzyszył opiekun (razem 30 osób). Dzieci zdobywały certyfikat detektywa rozwiązując różnorodne zadania związane z treścią książek naszych gości.

Główną atrakcją Bialskich Dni Książki Dziecięcej byli popularni i znani autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Każdy z nich w trakcie przeprowadzonych trzech spotkań (2 dla grup zorganizowanych +1 otwarte) starał się zachęcić uczestników do aktywnego uczestnictwa.

Kasia Keller odwiedziła nas 13 maja. W spotkaniach z pisarką pod hasłem „Detektywistyczna gra słów” uczestniczyło ponad 200 osób. Dwa spotkania odbyły się w budynku biblioteki Barwnej, jedno w ramach współpracy w realizacji projektu odbyło się Szkole Podstawowej
 Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej.

16 maja gościliśmy Dariusza Rekosza, autora powieści detektywistycznych dla młodzieży.
W przeprowadzonych przez niego warsztatach uczestniczyła młodzież bialskich szkół średnich. Najaktywniejsi odbiorcy warsztatów i spotkania otwartego otrzymali od autora na pamiątkę jedną z jego książek wraz z autografem. W sumie z pisarzem spotkało się 136 osób.

Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta i powiatu z ogromną przyjemnością wzięli udział
w spotkaniach z Panem Poetą, które zostały przeprowadzone 24 maja pod hasłem „Na tropie dziecięcych emocji”. Uczestniczyło w nich 127 osób.

Dodatkową atrakcją Jubileuszowych XXV Bialskich Dni Książki Dziecięcej było spotkanie grupy młodzieży z technikiem kryminalistyki przeprowadzone 15 maja. W spotkaniu uczestniczyło 47 uczniów bialskich szkół średnich.

Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym 22 i 23 maja zostały zaproszone do udziału
w spotkaniach pod hasłem „Mały detektyw na tropie zwierząt” przeprowadzonych przez przedstawiciela Nadleśnictwa w Białej Podlaskiej. W obu spotkaniach wzięło udział 45 dzieci.

Dwutygodniowe jubileuszowe obchody Bialskich Dni Książki Dziecięcej zakończył Quiz rodzinny „Czy znasz tych detektywów”. Oparty był na książkach detektywistycznych dostępnych w bibliotece oraz kultowych filmach związanych z tym tematem. Rywalizacja
o nagrody w tym wydarzeniu była bardzo emocjonująca i wymagała dużej znajomości bibliotecznych zbiorów i refleksu przy wyborze odpowiedzi. Zabawa składała się z trzech rund i dogrywki. Uczestniczyło w niej 50 osób. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i karty podarunkowe do zrealizowania w sieci EMPIK.

Aby przygotować dzieci i młodzież do spotkań  z zaproszonymi gośćmi już od 8 kwietnia przeprowadzane były zajęcia z grupami szkolnymi i przedszkolnymi pod hasłem „I Ty możesz zostać detektywem” oparte na twórczości Kasi Keller, Dariusza Rekosza i Pana Poety. Uczestniczyło w nich 491 osób. Podobne spotkania przeprowadzone zostały w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (70 osób) oraz współpracującej w realizacji tegorocznego projektu Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej (150 uczestników).

Ostatnim wydarzeniem związanym z jubileuszowymi XXV Bialskimi Dniami Książki Dziecięcej była gra terenowa „W labiryncie mądrych Książek” adresowana do młodzieży powyżej 12 roku życia, którą przygotowały i poprowadziły 15 czerwca o godzinie 12:00 moderatorki Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Księgołap” działającego w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem naszych młodzieżowych czytelników. Wzięło w niej udział 20 osób podzielonych na kilkuosobowe grupy. Uroczyste rozpoczęcie gry odbyło się z udziałem pani Dyrektor MBP Renaty Szwed, która wręczyła powstałym grupom zestawy poszukiwacza i pamiątkową przypinkę uczestnika wydarzenia. Prawie dwugodzinne poszukiwanie skarbu na terenie Parku Radziwiłłów, w którym znajduje się biblioteka Barwna dostarczyło wiele radości uczestnikom. Po wykonaniu wszystkich zadań gracze zostali zaproszeni do przygotowanego pomieszczenia biblioteki, aby przy drobnym poczęstunku mogli rozwiązać ostatnie zadanie, uzyskując główne hasło (Dobre książki). Młodzież i opiekunowie były bardzo zadowoleni z udziału, jednocześnie deklarując chęć kolejnych spotkań w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Księgołap” rozpoczynających się cyklicznie od września.

Aby uzyskać wiarygodną informację dotyczącą zainteresowania czytelników biblioteki Barwnej cyklicznymi wydarzeniami związanymi z Bialskimi Dniami Książki Dziecięcej, zespół przygotował anonimową ankietę satysfakcji. Była ona dostępna onlie na facebook’u biblioteki Barwnej i w wersji papierowej we wszystkich agendach MBP. Jej analiza pozwoli nam jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników w kolejnych edycjach wydarzeń odbywających się w naszej bibliotece.

Wydarzenia w ramach jubileuszowych XXV Bialskich Dni Książki Dziecięcej objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego".