W czwartkowe popołudnie (12 września) członkowie i sympatycy Klubu Genealogicznego „W poszukiwaniu korzeni" spotkali się po wakacyjnej przerwie w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Tym razem tematem wiodącym był „Kodeks Napoleona 1808-1825".
Licznie zgromadzeni genealodzy mogli wysłuchać informacji o tym jak powstawał kodeks cywilny we Francji za czasów Napoleona Bonaparte, który potem wraz z nim dotarł na ziemie polskie – do utworzonego Księstwa Warszawskiego. Mimo, że w roku 1825 został formalnie zniesiony, to regulacje prawne w nim zawarte w dużej mierze obowiązują do dziś.
Była mowa o pełnoletności i zgodzie na małżeństwo (akt uszanowania), prawach mężczyzn i kobiet względem siebie, rodziny i posiadanego majątku. Odpowiedziano na pytanie: dlaczego ksiądz proboszcz musiał być Urzędnikiem Stanu Cywilnego? Dogłębnie omówiono także prawodawstwo odnoszące się do metryk, które wskazywało co powinno znaleźć się w konkretnym akcie urodzenia, małżeństwa czy zgonu (zejścia) i jakie obowiązki miały poszczególne osoby. Przedstawiono też informacje na temat własności, praw rzeczowych, dziedziczenia, a także zdolności prawnej i tzw. śmierci cywilnej.
Obecni miłośnicy historii bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, zadawali pytania, a także dyskutowali na temat prawa w pocz. XIX w., które w oczywisty sposób wpływało na odczytywane obecnie akta stanu cywilnego i pozyskiwane z nich informacje. W dalszej części spotkania podsumowano poprzedni sezon wycieczkowy i rozmawiano o planach kolejnych wyjazdów, zarówno tych całodniowych jak i mniejszych w najbliższej okolicy.