Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Spotkanie autorskie z Maciejem Szupilukiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Prezesem Bialskiego Klubu Literackiego "Maksyma" oraz bibliotekarzem Miejskiej Biblioteki Publicznej Maciejem Szupilukiem, które odbędzie się 22 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej w ramach 40. Podlaskich Spotkań Literackich.

Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszego tomiku poezji Macieja Szupiluka „Przeczekanie”.


MACIEJ SZUPILUK, ur. 1981 r.; poeta - niepoeta. Ma na koncie 5 tomików:
„O Jezuniu…” (2013 ), „Pomniejszenie” (2017), „Bug & Bóg” (2019), „Byłem na waszym miejscu” (2021), „Fotopoezja o Podlasiu” (2022). To zbiory wierszy, jednak autor podąża w nich bardziej w kierunku wydźwięku społecznego twórczości, niż wielkich poetyckich uniesień. W treściach pojawia się wrażliwość na krzywdę wykluczonych, ale też życzliwie żartobliwa relacja z Bogiem, zawarta w miniaturowych utworach „Pomniejszenia”.

W trzecim swoim tomiku autor nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem, naturą, której uosobieniem jest rzeka Bug a Bogiem.

Z kolei tomik „Byłem na waszym miejscu” to książka „miejska”, która powstawała przez osiem lat. Następne wiersze stworzone we współpracy z Małgorzatą Piekarską, szefową Fotoklubu Podlaskiego, znalazły się w wydawnictwie pt. „Fotopoezja o Podlasiu” (2022).
Poeta, inspirując się zdjęciami, zawiera w swoich wersach klimat miejsc, ludzi, przyrody, uchwycony obiektywem M. Piekarskiej.

Maciej publikował wiersze również w antologii pt. „Prezentacje. 34 lata później” (2018) i antologii pt. „Prezentacje. 39 lat później” (2023), w miesięczniku „Pryzmat”, w „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Gościńcu Bialskim”, „Dostrzegaczu bibliotecznym” oraz zinie literackim „Papier w dole”.

Hardcore’owiec
Zaczynał jako siedemnastolatek od rymowanek na blokach, a potem współtworzył jako wokalista i tekściarz rapcore’wy zespół Szrod, który wydał demo z czterema kawałkami (2000). W kolejnych latach kapela wydała dwie epki pt. „Szczooor” (2002) i „Bezsens” (2004). Solową, hiphopową płytę, miniepkę pt. „Health and Safety” (listopad 2009) – wrzucił do sieci jako Zdziecinniały Pajac.

Prostota przekazu, ale głębia tematyki, znajdują kontynuację w działalności w kolejnym zespole hardco-re’owym Back to Reality, w którym Maciej jest też autorem tekstów i wokalistą. Zespół wydał płyty: „Nic o nas bez nas” (2007), „To nie jest kraj dla słabych ludzi” (sierpień 2009) i „Starcie z niedźwiedziem” (2018). Zespół w 2018 r. zawiesił działalność.

Działacz kultury
Z wykształcenia kulturoznawca, bibliotekarz, 6 lat pracował w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie, oprócz edukacji czytelniczo-medialnej, zajmował się swoimi konikami: filmem i muzyką. Prowadził Awanturniczy Klub Filmowy, Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży „Księgołap”. Obecnie jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dorosłych i pracuje w Wypożyczalni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Klub w 2021 r. został wyróżniony. Znalazł się w pierwszej siódemce (na 120 klubów) najprężniej działających klubów w województwie lubelskim, a za akcję „Każdy Cel Jest Ważny” (2022), propagującą zrównoważony rozwój miast i wsi, klub zajął pierwsze miejsce w województwie.

Od stycznia 2020 r. pisze artykuły do „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Od lat jako scenarzysta i reżyser współtworzy filmy dokumentalne o ludziach południowego Podlasia: „Wagner 2018” o Ireneuszu Wagnerze, legendzie bialskiego środowiska kulturalnego; „Taki właśnie jest mój raj” o malarzu Marku Jędrychu; „Pokój” (2022) o Grzegorzu Szupiluku, poecie, poliglocie; „Pamiętaj o mnie, synu” o swoim tacie Jerzym Szupiluku (2024). Maciej jest też scenarzystą i reżyserem wizualizacji wierszy poety Henryka J. Kozaka i Grzegorza Szupiluka. Współtworzy teasery do książek.
We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Terespolu, jako pomysłodawca, współorganizator i moderator, prowadzi cykliczne spotkania pod nazwą „Trzy Spojrzenia Na Kulturę”. Od czerwca 2018 r. prezes Bialskiego Klubu Lite-rackiego „Maksyma”. Współorganizator Podlaskich Spotkań Literackich.

Wydarzenia zostało objęte Honorowym Patronem Prezydenta Miasto Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Organizatorami wydarzenia są:
Prezydent Miasta Biała Podlaska
Bialskie Centrum Kultury im.Bogusława Kaczyńskiego
Bialski Klub Literacki "Maksyma"
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej