Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Barwne polecenia

O niezwykłym chłopcu, który pożera książki - Oliver Jeffers

Głównym bohaterem tej opowieści jest Henio, chłopiec, który uwielbia książki, uwielbia w niezwykły sposób, ponieważ ich nie czyta, lecz, po prostu je zjada. Kiedy połyka każdą z książek, to od razu wie wszystko o wszystkim.

Po pewnym czasie zauważa, że im więcej książek konsumuje tym staje się mądrzejszy. Pożerając duże ilości książek, w jego głowie zaczyna panoszyć się mętlik, a chłopiec nie jest już tak mądry jak myśli. Pewnego razu zauważa nadgryzioną książkę, ale ponieważ nie może jej zjeść z powodu przejedzenia, dochodzi do wniosku, że może należy ją przeczytać. Historia kończy się tak, że mały Henio uświadamia sobie, że to czytanie, a nie zjadanie sprawia, że staje się mądrzejszy. Henio dzięki temu zrozumiał, że wiedza która pozostaje po przeczytaniu każdej książki jest cenna i pozostaje w nas na długo.

Ta nieco surrealistyczna historia niesie w sobie doskonałą narrację i fabułę. Wspaniała opowieść z morałem i cudownymi ilustracjami autorstwa Jeffersona. W zabawny sposób przekazuje młodym odbiorcom bardzo ważną wiadomość, że warto czytać książki, to bardzo przyjemna i pouczająca rozrywka. To zabawna i krótka historia, w sam raz na jeden gryz.